Canlı yayında virüsün yayılma hızının en tehlikeli olduğu illeri sıraladı!

1 Nisan 2020 Çarşamba

Canlı yayında virüsün yayılma hızının en tehlikeli olduğu illeri sıraladı!

Prof. Dr. Onur Başer, koronavirüsün yayılma hızının en tehlikeli olduğu illeri sıraladı. Başer, “Şehirlere baktığımız zaman en riskli şehir İstanbul. Daha sonra İzmir geliyor. Ankara risk sıralamasında 3. olarak geliyor. Ankara’yı Kocaeli, Bursa ve Antalya takip ediyor” dedi.

Katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulunan Michigan Üniversitesi’nden Sağlık Ekonomisi Uzmanı ve MEF Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, sıkışıklık endeksine göre koronavirüsün yayılma hızının en tehlikeli olduğu illeri sıraladı. Başer, “Şehirlere baktığımız zaman en riskli şehir İstanbul. İstanbul, Türkiye’nin New York’u… Daha sonra İzmir geliyor, İzmir’de bir kişi etrafında ortalama 4 bin kişiyle yaşıyor. Ankara risk sıralamasında 3. olarak geliyor. Ankara’yı Kocaeli, Bursa ve Antalya takip ediyor” dedi.

 

Korona risk haritası

Şehirlere baktığımız zaman en riskli şehir İstanbul. Daha sonra İzmir geliyor. Ankara risk sıralamasında 3. olarak geliyor. Ankara’yı Kocaeli, Bursa ve Antalya takip ediyor.

 

“TÜRKİYE’NİN NEW YORK’U İSTANBUL”

Prof. Dr. Başer, şehirlerin sıkışıklık endeksinin, koronavirüsün yayılma hızıyla doğrudan etkili olduğunu söyleyerek, “Örneğin, New York’ta ortalama bir kişi çevresinde Los Angeles’dakine göre 3 kat daha fazla insanla yaşıyor” dedi.

Türkiye sıkışıklık endeksini de yorumlayan Prof. Dr. Başer, “Bu çalışmada sıkışıklık endeksini Türkiye’deki şehirler için çıkarıp şehirleri hesapladığımız endekse göre sıraladık. Yüksek sayı, yayılma hızı en yüksek olacak şehirleri gösterirken, en düşük endeks yayılma hızının çok daha kolay kontrol altına alınabileceği şehirleri gösteriyor” diyerek, Türkiye’nin sıkışıklık endeksine göre risk haritasını şöyle yorumladı: “İlk sırada sürpriz bir sonuç yok. Türkiye’nin New York’u İstanbul. İstanbul, koronavirüsün en hızlı yayılmasının beklendiği şehir. Ortalama bir İstanbullu çevresinde bir kilometrekarelik alanda yaklaşık 17 bin kişiyle yaşıyor.

 

Michigan Üniversitesi’nden Prof.Başer: Türkiye’de en düşük ihtimalle 32 milyon kişi etkilenecek

 

 

Benzer Haberler