Virüs salgını nedeniyle hayvan satışı yasaklandı

Yayın tarihi: 9 Mart 2023 Perşembe 11:41 am - Güncelleme: 9 Mart 2023 Perşembe 3:24 pm

SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Denizli, Elazığ ve Kars’ta hayvan pazarları kapatıldı. Tüm veteriner hekimlerin izinleri iptal edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, iki aydır görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle ithalat, ihracat ve kesim maksatlı sevkler dışında tüm hayvan hareketlerini yasaklama kararı aldı. Karar doğrultusunda ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerin izni de iptal edildi.

Elazığ Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, ”Ülkemizde görülen şap hastalığının bu türünden dolayı hayvan pazarları kapanmıştır. İkinci bir emre kadar hayvanların satışı ve hareketi yasaktır. Aksi durumda kolluk kuvvetleri tarafından 36a kanunun ilgili maddesine göre hastalıkların yayılmasının önlenmesi amacıyla Bakanlık tedbirlerine uymayanlara 46 bin 159 lira idari para cezası uygulanacaktır” ifadelerine yer verildi.

İLK VAKA TESPİT EDİLDİ

Tarım ve Orman Bakanlığı konuyla ilgili inceleme başlattı. Bakanlık’tan yapılan açıklamada, “Şap hastalığı taşıyan ilk vaka tespit edildi” ifadelerine yer verildi.

AYM: Koronavirüs cezaları kanunsuz