Vietnam’dan Barbie’ye “dokuz çizgi hattı” yasağı! Film gösterime girmeyecek

4 Temmuz 2023 Salı

Vietnam, Çin’in Güney Çin Denizi iddialarına ilişkin “dokuz çizgi hattı” bulunan bir haritanın filmde olduğu gerekçesiyle Margot Robbie ve Ryan Gosling’in başrolünde yer aldığı “Barbie” filmini yasakladı.

Başrollerinde Margot Robbie ve Ryan Gosling’in yer aldığı ve 21 Temmuz’da gösterime girmesi beklenen “Barbie” filminin Vietnam’da gösterilmesi yasaklandı.

Reuters’ın Vietnam basınından aktardığına göre, filmin gösterimine Çin’in Güney Çin Denizi’nde ‘tek taraflı’ olarak bulunduğu toprak iddialarını gösteren haritanın yer aldığı bir sahne nedeniyle yasak getirildi. Devlet gazetesi Tuoi Tre’ye konuşan Vietnam Sinema Dairesi Başkanı Vi Kien Thanh, “Amerikan filmi Barbie’nin Vietnam’da gösterime girmesi için lisans vermiyoruz çünkü (film) incitici dokuz çizgi hattını gösteren bir görüntü içeriyor” dedi. Warner Bros. şirketinden konuya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi.

Gal Gadot, Barbie olmayı reddetmiş

YASAKLANAN İLK FİLM DEĞİL

“Dokuz çizgi hattı” olarak da adlandırılan U şeklindeki alan, Çin’deki haritalarda ülkenin Güney Çin Denizi’ndeki ‘tek taraflı’ toprak iddialarını içeriyor. Söz konusu hattın içinde Vietnam’ın kendi kıta sahanlığı içinde olduğunu ifade ettiği alan da bulunuyor. Vietnam hükümeti, 2019 yılında da DreamWorks’ün animasyon filmi “Abominable” (Yeti Efsanesi) ve Sony’nin aksiyon filmi “Uncharted”ı da aynı sebepten yasaklama kararı almıştı. Netflix de 2021 yılında Avustralya yapımı “Pine Gap”i platformdan kaldırmıştı.

Vietnam, Çin’i sık sık söz konusu bölgedeki egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlarken, Çin’in ‘dokuz çizgi hattı’ 2016 yılında Lahey’de görülen bir uluslararası tahkim davasında reddedilmişti. Fakat Çin mahkeme kararını tanımadığını açıklamıştı.