Veteriner hekimler ülke genelinde bir günlük iş bıraktı!

21 Ağustos 2023 Pazartesi

Veteriner hekimler, kendilerine yönelik şiddet olaylarını protesto etmek için ülke genelinde bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.

Ankara’nın Çankaya ilçesinde 3 Ağustos’ta veteriner hekim Ceren Eroğlu, enfeksiyon tedavisi gören bir kedinin ölmesi sonrası dört kişi tarafından darbedildi.

Türk Veteriner Hekimler Birliği ve 56 veteriner hekim odası, yaşanan şiddet olaylarına dikkat çekmek için bir günlüğüne iş bıraktı. Ankara’da Ulus Atatürk Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Veteriner Hekimler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nüket Bilgen, Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Vedat Bulut, Ankara Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Ahmet Baydın ve çok sayıda veteriner hekim katıldı.

Grup, ‘Sağlıkta şiddete hayır’, ‘Sağlıklı toplum için veteriner hekimleri koruyun’ yazılı dövizler taşıyarak, taleplerini açıkladı.

‘VETERİNER  HEKİMLER ŞİDDET YASASI KAPSAMINA ALINMALI’

Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Arslan, grup adına açıklama yaptı. Şiddet olaylarının kendilerini yıldırdığını söyleyen Arslan, şöyle konuştu:

“Meslektaşlarımız büyük umutlar ile başladıkları mesleklerini bırakmakta, özellikle genç meslektaşlarımız geleceklerini yurt dışında aramaktadırlar. Veteriner hekimler, 657 sayılı ‘Devlet Memurları Kanunu’nda sağlık hizmetleri sınıfında tanımlanmıştır. Vakit kaybetmeden gereği yapılmalı, veteriner hekimliğin hangi alanında olursa olsun yaptıkları hizmetler ile kamu sağlığını koruyan tüm veteriner hekimler ‘Sağlıkta Şiddet Yasası’ kapsamına alınmalıdır”

Veterinerler meslektaşlarına saldırıyı protesto ediyor! Ülke genelinde iş bırakacaklar