Vekilliğin düşürülmesine tepki yağıyor: Ferman Saray’ın, Can Atalay halkındır!

Yayın tarihi: 30 Ocak 2024 Salı 5:37 pm - Güncelleme: 30 Ocak 2024 Salı 6:57 pm

Tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay‘ın vekilliğinin düşürülmesine siyasilerden tepki yağdı.

Gezi Davası’ndan tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında, Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin verdiği karar Meclis Genel Kurulu’nda okundu. Kararın okunmasıyla Atalay’ın, milletvekilliği düşürüldü. Karara sosyal medyada siyasilerden tepki yağdı.

Son dakika! Can Atalay’ın vekilliği protestolar eşliğinde düşürüldü

O tepkiler şöyle:

TİP Genel Başkanı Erkan Baş: Ferman Saray’ın, Can Atalay halkındır! Bizler direneceğiz, kazanacağız! Darbeciler de işledikleri tüm suçların hesabını bir bir verecek. Yanlarına kalmayacak, unutulmayacak.

DEM Parti Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları: Hatay halkının vekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesi siyasi darbedir! Saray’ın talimatıyla alınan bu kararla TBMM tarihine kara bir leke daha bulaşmıştır. TBMM’de okunan karar yok hükmündedir. Siyasi rehine olarak cezaevinde tutulan #CanAtalay halkın vekilidir. Hiçbir siyasi darbe bu gerçeği değiştiremez!

DEVA Partisi lideri Ali Babacan: Başörtüsü yasaklarına, siyasi parti kapatma davalarına karşı başvurduğunuz mahkemeleri ezip geçtiniz. Hakkı savunan yargıçlar sayesinde o koltuklarda oturup hakkı savunan Anayasa Mahkemesi’ni tanımıyorsunuz. Sayenizde artık kanun devleti bile değiliz. @rterdogan #CanAtalay

DEM Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş: Halk iradesi bir daha ayaklar altına alındı. Halk iradesinin tanınmadığı sistem demokratik değildir, olamaz. #CanAtalay Hatay’lıların vekilidir, iradesidir.

CHP’li Onursal Adıgüzel: Demokrasi tarihimiz adına utanç verici bir gün daha yaşıyoruz. Hatay halkının oyları ile seçilmiş #CanAtalay’ın milletvekilliği düşürüldü. Anayasa’yı ayaklar altına alan, millet iradesini hiçe sayan bu kararı kabul etmiyoruz. Can Atalay’ı özgür bırakın!

Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce: Anayasa Mahkemesi, Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı vermiştir. Can Atalay, cezaevinde değil TBMM’de olmalıdır. TBMM’nin, Can Atalay’ın Milletvekilliğini düşürmesi yanlıştır.

Şerdil Dara Odabaşı: Anayasa Mahkemesi tarafından defalarca “hak ihlali” kararı alınmasına rağmen serbest bırakılmayan Hatay Milletvekili #CanAtalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi asla kabul edilemez. Halkın iradesini, Saray’a yaranmak için hiçe sayan yargının aldığı karar kabul edilemez.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan:

Eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: 

Kaynak: TELE1