Ve saltanat bitiyor

4 Mart 2021 Perşembe

Ve saltanat bitiyor

TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve skandallara imza atan Payitaht Abdülhamid dizisi bu sezonun ardından ekranlara veda edeceği açıklandı.

TRT’nin ES Film imzalı fenomen dizisi Payitaht Abdülhamid bu sezon sonu ekrana veda edecek. Dört yıldır cuma akşamlarına damgasını vuran dizinin 155 bölüme tamamlanması planlanıyor.

Payitaht Abdülhamid dizisi bu defa AKP’yi kızdırdı

TV 100’ün haberine göre; Bülent İnal’ın başrolünü oynadığı dizi haziran ayında ekran macerasını sonlandıracak. Büyük bir hayran kitlesine sahip olan Payitaht Abdülhamid’in reytingleri bu sezon düşmesine karşın, planlamanın bu şekilde yapıldığı konuşuluyor.

SKANDALA İMZA ATMIŞTI

TRT1 ekranlarında yayınlanan Payitaht Abdülhamid dizisinde geçtiğimiz Ekim ayında yayınlanan bölümünde skandal bir sahneye imza atılmıştı. Dizide Mason locasının toplantısının anlatıldığı sahnede Abdülhamit’i devirmeye çalışan Masonlar Abdülamit’ten sürekli “Yıldızdaki Baykuş” diye bahsediyordu. Bu lakap ise Padişaha İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy tarafından verilmişti.

Tarihçi Murat Bardakçı’nın ise 2019 yılında kaleme aldığı “Âkif’in 108 sene aradan sonra şimdi gündeme gelen yazısının aslı budur!” başlıklı yazısında “Yıldız’daki Baykuş” ifadesini Mehmet Akif Ersoy’un kullandığını aktarmıştı.

BOLCA REKLAM YAPILMIŞTI

Payitaht Abdülhamid dizisi, birçok reklamla gündeme gelmişti.

Mesela dizinin bir bölümünde Çorum reklamı yapılmıştı.

Diziyi izleyenler, yaklaşık 2 buçuk dakika süren bölümde, Çorum leblebisi ve Çorumlular hakkında övgü dolu sözleri dinlemişti.

Söz konusu bölümün er rütbesinden mareşalliğe yükselen Çorumlu Osmanlı Paşası “Yedi Sekiz Hasan Paşa” adına Çorum Belediyesinin girişimleri sonucunda çekildiği anlaşılmıştı.

Belediyeden yapılan açıklamada, “Belediyemizin girişimleri sonucu dizi yapımcıları ile görüşülerek Çorumlu 7-8 Hasan Paşa’nın Sultan Abdülhamid döneminin önemi figürleri arasında yer aldığı belirtildi ve dizi yapımcıları da bu fikre sıcak bakarak Hasan Paşa ve Çorum da senaryoya dahil edildi” ifadeleri kullanılmıştı.

Yine aynı dizide başka reklamlara da yer verilmiş, Odatv olarak dizideki sahnelerin şifresinin ortaya çıkarmıştı.

TRT’deki dizide “namınızı duyurmanız gerek” diye Namet’in örtülü reklamının yapılması tartışmalara neden olmuştu. Yine II. Abdülhamit’in ticarete/reklama alet edilmesi de tartışılan bir başka konu olmuştu.

AKP’li başkandan 40 bin TL’lik leblebi reklamı için pes dedirten savunma

Benzer Haberler