Van’daki sel felaketi sürüyor: Hakkari karayolu kapandı

2 Ağustos 2021 Pazartesi

Yurdun güneyinde orman yangınları devam ederken Van Başkale’de etkili olan sağanak yağış da 170 haneli Esenyamaç Mahallesi’nde sele neden oldu. Selde, 8 ev yıkıldı, 30 evde de hasar oluştu.

Van’ın Başkale ilçesinde ve çevresinde önceki gün öğle saatlerinde sağanak yağış meydana geldi. Kırsal bölgelerde etkili olan sağanak, ilçe merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki 170 haneli Esenyamaç Mahallesi’nde sele neden oldu. Yaklaşık yarım saat süren sağanağın ardından oluşan selin suları, Esenyamaç Mahallesi ve On İki Dere mezrasında 8 evin yıkılmasına 30 evde de hasar oluşmasına neden oldu.
Başkale’de yaklaşık 15 dakika süren yağmurun ardından oluşan sel ve heyelan nedeniyle Van-Hakkari kara yolu ulaşıma kapanırken Başkale ilçe merkezi ile Ortanca Mahallesi su altında kaldı. Yolun ulaşıma açılması için ekipler bölgeye sevk edilirken, ilçe merkezi ile Ortanca Mahallesi’nde de çalışma başlatıldı.
Selin ardından bölgeye UMKE, AFAD, itfaiye, jandarma ve şehircilik müdürlüğü ekipleri sevk edildi. Selin vurduğu mahallede 32 iş makinesiyle çalışmalar yürütüldü. Bölgede incelemelerde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Mehmet Emin Bilmez, “Meteoroloji birkaç gün daha yağışın etkili olacağını bildirdi. Biz de mahallelilerimizi uyardık. Evi zarar görenler için barınma yeri ayarlandı. Bakanlıklarımız da ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. Bütün ekiplerimizle buradayız. Bir vatandaşımız sele kapılmış. İlk müdahaleyi muhtarımız yapmış. Yağışlar sürecek, dikkat etmemiz gerekiyor” diye konuştu.

MUHTAR FACİAYI ÖNLEDİ

Selden önce cami hoparlöründen yaptığı anonsla halkın evden çıkması uyarısında bulunup daha büyük bir facianın önüne geçen Esenyamaç Mahallesi Muhtarı Ayhan Korkmaz, o anları anlatırken gözyaşlarına hâkim olamadı. Korkmaz, “Dün sel gelirken sanki dağlar indi. Mahalle öyle bir sallanıyordu ki, sanki deprem oldu. Evleri dere yataklarında bulunan aileler, evlerini terk edip kaçtılar. Kaymakam Bey’in daha önce bize gönderdiği uyarıları dikkate aldık. Camiden anonslar yaptık. Benim yaptığım anonslar faciayı önledi” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler