Van’da ekmeğe zam

1 Aralık 2023 Cuma

Van’da ekmeğe zam geldi. 6 TL’den satılan 210 gram somun ekmeğin fiyatı 7 TL oldu.

Zam furyası devam ediyor. Van’da ekmeğe zam geldi.

Kentte Temmuz ayından beri 6 TL’den satılan 210 gram somun ekmeği, pazartesi gününden itibaren 7 TL’den satılacak. 7,5 TL’den satılan çörek ise 10 TL’de satılacak.

Van Lokantacılar ve Fırıncılar Odası Başkanı Sabri Işık, konuyla ilgili basın mensuplarıyla bir araya geldi. Türkiye’de en ucuz ekmeğin Van’da satıldığını ifade eden Işık, “3 ay önce almamız gereken bir rayiçti. Ancak esnafımızın özverisi ve fedakarlığından, ayrıca vatandaşlarımızı da zor durumda bırakmamak için böyle bir karar alınmıştı. Ancak geldiğimiz noktada biz ekmeğin rayiç bedelini 6 TL’den aldığımız zaman mazot 19 TL idi. Şimdi ise mazot 40 TL. Bunun yanında artan asgari ücret, maya, un, elektrik ve doğalgaza gelen zamlar ekmek maliyetine yansımaktadır. Bu nedenle gerek yetkililerle gerekse esnafımızla yaptığımız istişareler doğrultusunda pazartesi gününden itibaren 210 gram somun ekmek ile 200 gram pide ekmeği 7 TL’den, çörek ise 10 TL’den satılacaktır” dedi.

‘YILBAŞINDAN SONRA TEKRAR ZAM’

Işık, “Türkiye’de her gün zamlarla karşı karşıyayız. Yeme içme sektörü de bundan en çok etkilenen sektördür. Ekmeğin maliyeti günbegün artmaktadır. Bu nedenle yılbaşından sonra ekmeğe tekrar zam yapılacak” ifadelerini kullandı. (İHA)

Yerli ve milli otomobil TOGG’a neden sürekli zam geliyor?