Van Valiliği görüntülerin nerede çekildiğini açıkladı

4 Mayıs 2022 Çarşamba

Van Valiliği görüntülerin nerede çekildiğini açıkladı

Van Valiliği, bazı sosyal medya hesaplarında yer alan kaçak göçmenlerin geçişleriyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, görüntülerin Twitter’da geçen yıl paylaşıldığını ve İran topraklarında çekildiğinin tespit edildiği vurgulandı.

Van Valiliği, Türkiye’ye kaçak giriş yapan kişiler olduğu iddia edilen paylaşımlar ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Görüntülerin, 4 Mayıs 2021’de ‘@rusentakva’ isimli Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldığı ve İran topraklarında çekildiğinin tespit edildiği belirtildi.

“REKLAM AMAÇLI PAYLAŞILIYOR”

Açıklamada, “Farklı tarih, lokasyon ve kişilere ait görüntülerin sınır hattında alınan tedbirlere bağlı olarak ülkeye giriş teşebbüslerinin engellenmesi sonucunda, göçmen kaçakçıları tarafından reklam amaçlı paylaşıldığı, anlaşılmaktadır. Bahse konu görüntüler üzerinden idareyi yıpratmak adına yapılan bir kısım kasıtlı paylaşımlar, düzensiz göçle mücadeleye zarar verdiği gibi göçmen kaçakçılarının bu yöndeki faaliyetlerine katkı sunmaktadır. Sınırlarımıza yönelik düzensiz göç hareketinin engellenmesi ve göçmen kaçakçılığı suçuna iştirak eden veya organize eden kişi ve yapıların tüm yönleriyle ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalarımız, Askeri Hudut Birlikleri, Emniyet, Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatları ile Güvenlik Korucuları İHA/SİHA’lar dahil olmak üzere teknolojinin sağladığı tüm imkanları kullanılarak koordine içinde kararlılıkla mücadelesini sürdürmektedir” ifadeleri kullanıldı.

Gülhane’de kadınların fotoğrafını çeken kaçak göçmen yakalandı: Sil şunları

Benzer Haberler