Valilikten dinlenme tesislerine ‘göçmen’ talimatı

2 Ekim 2021 Cumartesi

Valilikten dinlenme tesislerine ‘göçmen’ talimatı

Edirne Valiliği, Kapıkule’deki dinlenme tesislerinden tesis etrafına duvar örüp, jiletli çekmesini istedi. 1 Ocak’a kadar süre veren valiliğin gerekçesi göçmenler.

Edirne Valiliği, Kapıkule yolu üzerindeki dinlenme tesislerine, “Göçmenler TIR’ların brandalarını kesip içine saklanarak yurtdışına kaçıyor. Bu da TIR akışını yavaşlatıyor, ihracatımız zora giriyor. Tesislerin etrafını 2.5 metrelik beton duvar ve jiletli telle kapatın” talimatı verdi.

Hürriyet’in haberine göre, Edirne Vali Yardımcısı Ali Uysal imzasıyla 24 Eylül’de gönderilen yazıda, Kapıkule’nin önemine işaret edilerek özetle şöyle denildi:

“Yurtdışına çıkmak isteyen düzensiz göçmenler, TIR’ların hizmet aldığı tesislere geliyor. Bu kişiler, brandalarını keserek TIR’ların içine giriyor. Bu nedenle ihracatımız ve TIR akışı büyük ölçüde yavaşlıyor. Bu durum büyük bir zarara da yol açıyor. Yurtdışında kaçak göçmenle yakalanan TIR’ların ceza alması ve ürünlerini zamanında teslim edememesi nedeniyle de ihracatın büyük zarar gördüğü belirtiliyor.”

“YÜKSEKLİĞİ 2. METRE OLSUN”

Yazının devamında, tespit edilen soruna ilişkin tesislere yönelik şu önlemlerin alınması istendi: “Her tesis kendi alanının çevresini beton ve/veya tel duvarlarla çevrelesin. Bu beton ve/veya tel duvarların üzerlerinde helezon Jiletli Tel olmalı. Bu duvarların toplam yüksekliğinin ise yerden en az 2.5 metre, göçmenlerin giremeyeceği şekilde düzenlenmesi gerekiyor.”

Benzer Haberler