Vali Yerlikaya İstanbul’daki aşılamaya ilişkin son verileri paylaştı

17 Haziran 2021 Perşembe

Kapalıçarşı’da aşılama çalışmaları başladı. Aşılama çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Ali Yerlikaya, “İstanbul’da 1. doz aşı bu saat itibarıyla, 4 buçuk milyonu geçti. 2 milyon 300 bin noktasına gelen ikinci doz aşı var. Toplamda 6 milyon 800 bin rakamına ulaşmış durumdayız” dedi.

Aşılama çalışmalarını inceledikten sonra konuşma yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, “İstanbul’da ve Türkiye’de Covid-19 aşısıyla ilgili çok yoğun, tarihi bir aşılama hizmetleri var. İstanbul’da 35 yaş üstü artık aşılamayla ilgilİ randevu süreci başladı. Biz bütün kamu ve özel hastanelerimizde, üniversitelerimizde, ASM’lerimizde, bütün sağlık çalışanlarımız aşılama hizmetinde görev alıyor desek yalan olmaz. İki gün önce 1 günde aşı sayımız günde 274 bindi, dün 325 bine yakın aşı ile rekor kırdık. Aşı Covid-19 salgınıyla mücadelede en büyük gücümüz. İstanbul’da 1 doz aşı bu saat itibariyle, sağlık müdürümüz bana verdiği rakam 4 buçuk milyonu geçti. 2 milyon 300 bin noktasına gelen ikinci doz aşı var. Toplamda 6 milyon 800 bin rakamını ulaşmış vaziyetteyiz” açıklamasını yaptı.

“500 BİN RANDEVU AÇACAK DÜZEYE GELDİK”

İstanbul halkının aşıya son derece yoğun bir ilgi gösterdiğini ve bu şekilde hedeflere daha hızlı bir şekilde ulaşılacağını belirten Yerlikaya şu ifadeleri kullandı:

“Bir yenilik daha var. ‘Alo ben bugün aşı olabilir miyim’ diyerek randevu istediğiniz zaman gün içinde aşıya erişebileceksiniz. Kendimize bu şekilde güveniyoruz ve sistemimizi arkadaşlarımız ona göre dizayn ettiler. 500 bin randevu açacak düzeye geldik şu anda, dile kolay yarım milyon. Bugün hedefimiz İnşallah 400 bin rakamına belki yaklaşacağız, belki aşacağız. Bu performansla gidersek, sizlerin teveccühü, heyecanı ve bizim de sizleri bir an önce aşılamayla ilgili heyecanımız el birliği yaptığı zaman göreceksiniz, biz 2-3 hafta içerisinde bu hedef rakama çok rahat bir şekilde ulaşacağız, buna inanıyorum. İstanbul olarak aşıya göstermiş olduğunuz yoğun teveccüh bizleri son derece memnun ediyor. 39 ilçemizde bugün 1 milyon 300 bin büyüğümüzün aşılama oranı yüzde 87 oldu, bunu başardılar. Temennimiz o ki 65 yaş üzerindeki büyüklerimizde başardığımız gibi, 35 yaş üstü ve bakanlığımızın zamana geldiğinde onu da açıklayacak, 18 yaş ve üstü hepsinde inşallah aynı oranı yetmez, daha büyük oranı birlikte başaracağız.”

Benzer Haberler