Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Bakanlık’tan sanal toplantıların yasaklanması genelgesine düzeltme

Kültür ve Turizm Bakanlığı, vakıf ve derneklerin online (sanal) toplantı yapmasının yasaklanmasına ilişkin düzeltme yaptı. Bakanlık, vakıf ve derneklerin seçimli toplantılar yapmasının yasaklandığını belirtti.

İçişleri Bakanlığı’nın 16 Mart 2020 tarihinde “Coronavirüs Tedbirleri” konulu Genelgesi ile Sivil Toplum Kuruluşlarının (dernek, vakıf) genel kurulları ve insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetlerinin yasaklanmasının ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü bugün yeni bir karar daha yayımladı.

SANAL TOPLANTILAR DA YASAKLANDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy imzasıyla yayımlanan kararla vakıf ve derneklerin yapacağı online (çevrimiçi) toplantılar da yasaklandı.

Kararda, İçişleri Bakanlığı’nın yasak kararına uymayıp toplantılarını (genel kurul veya diğer toplantılarını) elektronik/sanal ortamda yaptığı ve tedbirleri hiçe sayması gerekçesiyle vakıflar tarafından yapılacak tüm toplantıların (sanal ortamda yapılacaklar da dahil olmak üzere) 1 Temmuz tarihine kadar durdurulduğu duyuruldu.

BAKANLIK DÜZELTME YAPTI: SEÇİMLİ GENEL KURULLAR ERTELENDİ

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili düzeltme içeren yeni bir tebligat yayınlandı. Tebligatta, vakıfların yalnızca seçimli genel kurullarının ertelendiği bildirildi. Tebligatta şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığının 16.03.2020 tarih ve E.5361 sayılı “Coronavirüs Tedbirleri” konulu genelgesi ile Sivil Toplum Kuruluşlarının (Dernek, vakıf) genel kurulları ve insanları toplu olarak bir araya getiren her türlü toplantı ve faaliyetleri 16.03.2020 Pazartesi saat 24:00 itibariyle geçici olarak ertelenmiştir.

Söz konusu genelge ile alınan tedbirler, 17.03.2020 tarihinde e posta yoluyla vakıflara ve Bölge Müdürlüklerimize duyurulmuştur. Ancak, Vakıfların genel kurul toplantılarını toplu olarak bir araya gelerek yaptığı görülmüştür. Bu nedenle, ilgili yazımızda da belirtildiği üzere, Vakıflar tarafından yapılacak seçimli genel kurul toplantıları 01.07.2020 tarihine kadar ertelenmiştir. Ancak, vakfın icra-i yönetim faaliyetlerini kısıtlayıcı bir hüküm söz konusu değildir.”