Vakalar 40 kat arttı, büyükşehirler kızardı

24 Temmuz 2022 Pazar

Covid-19 vakalarındaki artış Sağlık Bakanlığı‘nın yoğunluk haritasına yansıdı. Büyük kentlerin haritaları kırmızıya büründü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 29 Mayıs’ta Covid-19 vaka sayılarının arka arkaya üç gün binin altında olduğunu belirterek hastaneler hariç maske kullanımının mecburi olmaktan çıktığını duyurdu.

Koca, Türkiye’deki salgın önlemlerini en alt seviyeye indiren bu duyurudan 51 gün sonra 18 Temmuz’daki Kabine toplantısı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada ise “Vaka sayısının artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda” dedi. Buna karşın Koca’nın aynı açıklamada kullandığı “Yeniden kapatma ve benzeri durumlar olmayacak” ifadeleri tepki topladı. Uzmanların “tedbir alınmalı”, “aşıda anımsatma dozu teşvik edilmeli” çağrılarına karşın Bakan Koca’nın bu konulardaki sessizliği sürüyor.

Bakan Koca itiraf etti! Koronavirüste günlük vaka sayısı artışı 40 katına çıktı

BÜYÜKŞEHİRLERDE VAKA SAYILARI ÜST SEVİYEDE

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın tüm kentlerdeki vaka yoğunluklarını anlık olarak aktardığı Hayat Eve Sığar uygulamasındaki haritada, büyük kentlerin kırmızı renge bürünmesi dikkat çekiyor. Haritada İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentler incelendiğinde nüfus yoğunluğunun fazla olduğu tüm bölgelerde vaka sayılarının üst seviyelere ulaştığı görülüyor.

‘BULAŞ RİSKİNE KARŞI ÖNLEM ALINMIYOR’ 

Uzmanlar, pandeminin pik yaptığı ve haritada benzer görüntünün ortaya çıktığı dönemlerde, “kentlerarası seyahat”, “hafta sonu sokağa çıkma” gibi yasaklar uygulandığına “açık havada dahi maske takmanın zorunlu olduğuna” dikkat çekerek “bugün bulaş riskine karşı hiçbir önlem alınmadığının” altını çiziyor.

İzmir’de koronavirüs alarmı! İki testten biri pozitif

Benzer Haberler