Vaka sayısı 4 günde yüzde 15 arttı: Sebebi ‘yanlış maske kullanımı’

4 Temmuz 2020 Cumartesi

Vaka sayısı 4 günde yüzde 15 arttı: Sebebi ‘yanlış maske kullanımı’

Diyarbakır’da son dört günde koronavirüs vakalarında yüzde 15 artış yaşandı. Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen artışın, “yanlış maske kullanımı” ve fiziki mesafeye uyulmamasından kaynaklandığını söyledi.

Diyarbakır’da, AKP’nin hızla başlattığı normalleşme sürecinin ardından birçok ilde vaka sayısında artış görülüyor. Diyarbakır’da da artan vaka sayıları nedeniyle pandemi hastanelerinde klinik sayıları artırıldı.  İkinci dalga endişesinin hakim olduğu kentte 10 Haziran’da, sokağa maskesiz çıkmak yasaklandı.

Yasağa rağmen, sıcak havanın da etkisiyle ağzı ve burnu kapatacak şekilde kullanılmayan maske, sosyal mesafeye dikkat edilmemesi gibi nedenlerle vaka sayılarındaki artış devam ediyor. Kentte, son 4 gün içerisinde vaka sayısı yüzde 15 artış gösterirken, pandemi hastaneleri doluluğa yakın hizmet vermeye başladı. Durumu ağır olmayan hastalara da evlerinde karantina uygulanmaya başladı.

‘BEZ MASKE KULLANMAYALIM’ UYARISI

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı ve İl Pandemi Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kemal Çelen, yüzde 15 oranındaki artışın nedeninin kişisel dikkatsizlik olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“Maske kullanımına gerekli özen gösterilmiyor. Yanlış maske kullanımı uyarılara rağmen hala devam ediyor. En önemli nokta, yanlış maskeleri hala kullanmaya devam ediyoruz. Lütfen siyah bez maskeleri ya da renginden bağımsız bez maskeleri kullanmayalım. Bunlar tekrar yıkanabilir ve kullanılabilir diye belki kolay geliyordur ama bunların etkinliği, koruyuculuğu yüzde 10’un altındadır. Bu nedenle bu maskeleri kullanmayalım, cerrahi maskeleri kullanalım ve telli kısmını mutlaka burnumuzun kıvrımlarına denk gelecek şekilde ayarlayalım. Bu maskeleri burnumuzu ve ağzımızı kapatacak şekilde kullanalım. Arkadaşlarımızla sohbet ederken burnumuzun altına ya da çenemize kadar indirmeyelim. O zaman hiçbir etkinliği olmayacaktır. Yani, vaka sayılarındaki artışın tek sebebi maalesef yanlış maske kullanımıdır.”

Benzer Haberler