Vaka sayılarındaki artış sürüyor: Dört ilde yeni koronavirüs tedbirleri!

22 Mart 2021 Pazartesi

Vaka sayılarındaki artış sürüyor: Dört ilde yeni koronavirüs tedbirleri!

Kontrollü normalleşme ile birlikte artan koronavirüs vakalarına karşı Eskişehir, Yalova, Erzincan ve Bolu’da ek tedbirler alındı.

Eskişehir’de koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle İl Hıfzıssıhha Kurulu, 65 yaş üstü vatandaşların sabah 07.00-09.00, akşam 16.30-18.30 saatleri arasında şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanmalarının kısıtlanmasına karar verildiğini açıkladı.

Ayrıca, 65 yaş ve üzeri vatandaşların 12.00’den önce pazar alışverişlerini tamamlamalarına karar verildi.

Eskişehir’de 6-12 Mart’ta 74,59 olan 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayısı, 13-19 Mart’ta 116,56’ya yükselmişti.

YALOVA’DA İDO VE TAKSİLERE HED KODU ZORUNLULUĞU

Ayrıca, Yalova’da da yeni koronavirüs önlemleri alındı.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, bugün Yalova Valisi Muammer Erol başkanlığında toplandı. Toplantıda kamu kurumları ve eğitim kurumları ile kafe, lokanta, restoran, berber, nikah salonu gibi mekanlara girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildi.

Yarından itibaren geçerli olacak olan yeni kararlar doğrultusunda İDO’yla Yalova’ya gelişlerde emniyet ve sağlık personelinden oluşan ekip, gemideki yolcuların ateşlerini ölçüp, HES kodu kontrolü yapacak. Taksiciler de müşterilerinin ateşini ölçerek, HES kodlarını kontrol edecek.

Kentte, kafeler sokağı olarak bilinen Huzur Sokağı ve Barış Sokağı’nın giriş-çıkışlarına bariyer konulacak, belediye ve kolluk güçleri vatandaşların ateşlerini ölçecek. Sokaklara giriş, HES kodu sorgulamasıyla yapılacak. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu gün ve saatlerde ise, market ve AVM otoparkları kapalı olacak. Banka- PTT gibi iş yerlerinde oluşabilecek kalabalığı önlemek için şube ve hizmet verilecek nokta sayısı arttırılacak.

Kentte ev ziyaretlerine de kısıtlama getirildi. Evler, ziyarete gelecek kişi sayısını sınırlandırmak amacıyla filyasyon ekipleri ile varsa yöneticiler tarafından denetlenecek. Kalabalık tespit edilmesi halinde ceza uygulanacak. Bu denetimlerde personel, yaptırılacak özel kıyafetleri giyecek.

VAKA SAYISI 2 KATINA ÇIKAN  ERZİNCAN’DA YENİ TEDBİRLER

Erzincan Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, vaka sayılarının bir haftada 2 katı artması nedeniyle ikinci el eşya pazarını kapatırken, yakın akrabalar hariç yüz yüze taziyeyi yasakladı. Meclis; restoran, lokanta, kafe gibi servis yapılan tüm işletmelerde çay ve kahve ikramını kaldırırken, açık su ve limon kullanımına da yasak getirildi.

BOLU VALİSİ ÜMİT: YENİ TEDBİRLER ALMAL GEREKECEK

Bolu Valisi Ahmet Ümit, kentte artan koronavirüs vakalarıyla ilgili, “Son gelinen noktadan sonra maalesef yeni tedbirler almamız gerekiyor. Mücadelenin daha etkin bir şekilde yapılmasına zemin hazırlayacağız. Elbette ki istemeyerek de olsa ihmali gözüken, hatada, kusurda ısrar eden, kurallara uymamakta ısrar eden vatandaşlarımıza da yasalar çerçevesinde müeyyide uygulamada çekinmeyeceğiz” dedi.

Benzer Haberler