Vaka sayıları dünya genelinde artışa geçti!

29 Aralık 2021 Çarşamba

Vaka sayıları dünya genelinde artışa geçti!

Dünya genelinde koronavirüs vaka sayıları artışa geçti. Türkiye’de vaka sayıları yeniden 30 binin üzerine çıkarken, Fransa 179 bin 807 yeni koronavirüs vakası bildirdi. Bu Avrupa kıtasında bugüne kadar kaydedilen en yüksek vaka sayısı oldu.

Koronavirüs salgını Omicron varyantıyla beraber yeniden pik yaptı. Birçok Avrupa ülkesinde vaka sayılarında rekor artışlar yaşandı. İtalya, Yunanistan, Portekiz ve İngiltere’de günlük vaka sayısı yükselişe geçti.

BBC’de yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Salı günü yayımlanan haftalık koronavirüs verilerine göre, 20-26 Aralık arasındaki haftada Avrupa’da koronavirüs vakalarının sayısı yüzde 57, Amerika bölgesinde ise yüzde 30 arttı.

“EN ZOR HAFTALAR HENÜZ GELMEDİ”

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran, Pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkesinin Ocak ayının başına kadar günde yaklaşık 250 bin vaka görebileceği konusunda uyarıda bulundu. Fransız Hastaneler Federasyonu ise “en zor haftaların henüz gelmediğini” söyledi. Ülke bu hafta başında Omicron varyantı nedeniyle salgın karşısında alınan önlemleri sıkılaştırma kararı aldı.

Yeni önlemleri duyuran Başbakan Jean Castex, şehir merkezlerinde maske takmanın zorunlu hale getirildiğini, mümkün olan herkesin ise haftada en az 3 gün evden çalışacağını söyledi.

23 MİLYON HATIRLATICI DOZ AŞI!

Öte yandan İtalya’da, günlük 78 bin vaka ile pandeminin başından bu yana vaka sayılarında zirve görüldü. Dün 202 kişinin öldüğü ülkede koronavirüs sebebiyle gerçekleşen toplam ölüm sayısı da 136 bin 753’e çıktı. Portekiz’de de yeni bir rekor kırılırken, 17 bin 172 günlük vaka kaydedildi.

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris ise 21 bin 657 kişinin koronavirüse yakalandığını söyledi ve toplumu dikkatli olmaya çağırdı. Kıbrıs’ta da günlük 2 bin 241 yeni vakayla rekor kırıldı.

İngiltere’de tespit edilen 117 bin 93 yeni vaka ise, salgının başlangıcından bu yana ulaşılan en yüksek vaka sayısı oldu. Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve İngiltere’den oluşan Birleşik Krallık’ın toplam verileri ise Noel nedeniyle bildirilemedi.

Omicron varyantının görüldüğü iller açıklandı!

Benzer Haberler