Uzun süreli kasık ağrısı olanlar dikkat! Uzmanından ‘çikolata kisti’ uyarısı geldi

24 Mart 2021 Çarşamba

Uzun süreli kasık ağrısı olanlar dikkat! Uzmanından ‘çikolata kisti’ uyarısı geldi

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özge İdem Karadağ, üreme çağındaki kadınların yüzde 10’unda görülen çikolata kistlerine karşı uyardı. Dr. Karadağ, “Uzun süreli kasık ve karın ağrısında da muhakkak bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor” dedi.

Üreme çağındaki kadınların yüzde 10’unda görülen ve ‘çikolata kisti’ olarak bilinen endometriozisine ilişkin Acıbadem Kayseri Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Özge İdem Karadağ’dan uyarı geldi.

Dr. Karadağ, “Endometriozis her ay kalınlaşıp gebelik oluşmaz ise kanamayla atılan endometrium yani rahim içi duvar tabakasının rahim dışı bölgelerde yerleşmesiyle oluşan bir hastalıktır. Endometriozis sıklıkla yumurtalıklar, karın zarı, rahmin ön, arka, yan kısımları ile bağırsaklarda ortaya çıkar” dedi.

“ADET VE KASIK AĞRILARINI ÖNEMSEYİN”

Dr. Karadağ, belirtileri sıklıkla başka hastalıklarla karıştırıldığı için tanısının bazen 10 yılı bulabildiğine dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Kadınlar adet döneminin ağrılı geçmesini normal karşılıyor. Oysa temel belirtilerden biri ağrılı veya yoğun adetler. Aynı şekilde cinsel ilişki sırasında ağrı var ise bu belirti de asla gözden kaçırılmamalı. Anne olmak isteyen kadınlar eğer sorun yaşıyorsa altta yatan nedenin endometriozis olduğundan şüphelenmek gerekir. Halk arasında ‘çikolata kisti’ olarak bilinen durumlarda yani rahim iç duvar tabakasına ait dokuların yumurtalık ve tüplere yerleşmesi halinde bu bölgeler zarar görüyor. Oluşan zarar nedeniyle hamilelik de engellenebiliyor. Ayrıca bağırsak alışkanlıklarındaki değişiklikler, kabızlık ya da ishal gibi şikayetler de sıklıkla karşımıza çıkıyor. Uzun süreli kasık ve karın ağrısında da muhakkak bir kadın hastalıkları uzmanına başvurmak gerekiyor”

DÜZENLİ KONTROL ÖNEMLİ!

Ameliyatta yumurtalık dokusunun korunmasının hayati önem taşıdığına dikkat çeken Dr. Karadağ, hastanın iyileşme sürecinin operasyonun niteliğine göre değiştiğini belirtti. Dr. Karadağ, endometriozisin yeniden tekrarlayabilen bir hastalık olduğunu, bazen hiç belirti vermeden ilerleyebildiğini, bu nedenle düzenli doktor kontrolünün büyük önem taşıdığını vurguladı.

Benzer Haberler