Uzmanı açıkladı: Yükselen doların sonu ne olacak?

4 Mart 2021 Perşembe

Uzmanı açıkladı: Yükselen doların sonu ne olacak?

Ekonomi Yazarı Remzi Özdemir dolara ilişkin kaleme aldığı yazısında, doların FED’in politikalarından dolayı yükseldiğini belirterek, “Merkez Bankası’nın önünde tek bir seçenek kalıyor o da faiz silahını Mart toplantısında bir kez daha çekmek. Merkez Bankası nereye kadar faiz verecek o da bir başka sorun. Ancak dolardaki ateşi söndürebilmesi için en az yüzde 20 faiz vermek zorunda. Bu faizi vermediği sürece dolara talep artacaktır. Çünkü Türkiye’de de bir yandan enflasyon yükseliyor” ifadelerini kullandı.

Yeniçağ Gazetesi Ekonomi Yazarı Remzi Özdemir’in kaleme aldığı yazıya göre;ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, “Hedeflerimize ulaşmanın halen çok uzağındayız” dedi ve bir çok gelişmekte olan ülke para birimleri hızla değer yitirmeye başladı. Powell’in bu konuşmasından hemen sonra ABD 10 yıllıklarının faizi yeniden yükseldi. Bu yükseliş gelişmekte olan ülkelerin para birimlerini olumsuz etkilerken, en sert düşüş Türk Lirası’nda oldu. TL açıklamadan hemen sonra gelen satışlarla dolar karşısında sert düştü ve 1 dolar 7.584 TL’ye kadar yükseldi.

Euro 9 lirayı aştı… Döviz yine yukarı doğru hareketlendi

DOLAR NE OLACAK?

Uzun süredir takip edilmesi gereken en önemli olayın ABD 10 yıllıkları olacağını söylüyordum. FED yeniden para basacak. Bu da ABD’de enflasyona neden olacak. Enflasyon karşısında tek silah ise 10 yıllık tahvil faizi. Yıl sonuna kadar ABD 10 yıllıklarının faizi yüzde 2’ye çok rahat ulaşacak. Bu Türk Lirası’nı olumsuz etkileyecek. Artık Merkez Bankası’nın önünde tek bir seçenek kalıyor o da faiz silahını Mart toplantısında bir kez daha çekmek. Merkez Bankası nereye kadar faiz verecek o da bir başka sorun. Ancak dolardaki ateşi söndürebilmesi için en az yüzde 20 faiz vermek zorunda. Bu faizi vermediği sürece dolara talep artacaktır. Çünkü Türkiye’de de bir yandan enflasyon yükseliyor.

Benzer Haberler