Uzman çavuşun tecavüz ettiği 17 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti

Yayın tarihi: 18 Ağustos 2020 Salı 1:16 pm - Güncelleme: 19 Ağustos 2020 Çarşamba 1:59 pm

Batman’da uzman çavuş Musa O.’nun tecavüz ettiği ve bu yüzden 16 Temmuz’da intihara kalkışan 17 yaşındaki İ.E, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Fail asker, mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı. İ.E.,’nin hayatını kaybetmesinin ardından “#MusaOrhanTutuklansın” etiketi Twitter’da gündemin ilk sıralarına yükseldi.

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı bir köyde çobanlık yapan bir ailenin kızı İ.P.’nin uzman çavuş M.O. tarafından tecavüze uğradığı ve ateşli silah ile yaşamına son vermek istediği ileri sürülen İ.P., yaşanan olay sonrası Beşiri Devlet Hastanesi’ne ardından Batman’daki özel bir hastaneye kaldırılmıştı.

İ.E., 16 Temmuz’dan bu yana tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

RAPORA RAĞMEN SERBEST BIRAKILMIŞTI

İ.E., intihara kalkışmadan önce bıraktığı mektubunda tecavüze uğradığını anlatmış, ailesinin şikayetiyle aynı gün gözaltına alınan uzman çavuş Orhan ifadesinde, İ.E. ile herhangi bir cinsel birliktelik yaşamadıklarını ileri sürmüştü. Fakat tecavüzü doğrulayan Adli Tıp Raporu gösterilmesi üzerine bu kez İ.E. ile Siirt’te buluştuklarında “alkollü” olduğunu söylemişti.

Soruşturma dosyasına ‘gizlilik’ kararı getirilen uzman çavuş, “nitelikli cinsel istismar” suçundan sevk edildiği Siirt Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’nce adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmıştı.

İ. E.’NİN ANNESİ: KIZIMIN ÇEKTİĞi ACININ HESABINI SORULMASINI İSTİYORUM

İ.E.’nin annesi, kızı yaşam mücadelesi verirken “Kızımın çektiği her bir acı kadar hesap sorulmasını istiyorum. Nerede adalet? Kızıma yapılanlar cezasız kalırsa ben de kendimi öldüreceğim” diyerek hükûmete seslenmişti.

‘ORHAN HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILIP AÇILMADIĞI BİLİNMİYOR’

Gazeteci Burcu Karakaş, olayla ilgili Batman Barosu’ndan aldığı bilgileri sosyal medya hesabından paylaştı. Karakaş, şu bilgileri verdi:

“Uzman çavuş Musa Orhan hakkında hazırlanan iddianame eksik olduğu gerekçesiyle iade edildi. Dosyada gizlilik sürüyor. Orhan hakkında idari soruşturma açılıp açılmadığı ise bilinmiyor!”

 

NE OLMUŞTU?

İ.E.’nin ailesi hukuki destek alabilmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Batman Şubesi’ne başvurdu. Ailenin talebi üzerine dernek tarafından Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’na, Milli Savunma Bakanlığı’na ve TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na başvuruda bulunarak soruşturma ve olay hakkında bilgi alma talebinde bulunmuştu.

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca ise, uzman çavuşun serbest bırakılmasını Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesi ile Meclis gündemine taşımıştı.

Yaşananlara ilişkin haberlerin Batman’ın haftalık yerel gazetesi Jiyan Haber’in internet sitesinde yayınlanması soruşturma konusu olmuştu. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haberleri yayınlayan Jiyan Haber Gazetesi İmtiyaz Sahibi İdris Yayla hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “halkı kin ve düşmanlığa veya aşağılama” fiilini düzenleyen 216’ncı maddesi uyarınca soruşturma başlatılmıştı.