Uzaya fırlatılan roketler çevreye ve atmosfere zarar veriyor

24 Mayıs 2022 Salı

SpaceX ve Blue Origin olmak üzere çeşitli şirketler, uzay seyahatini ticari hale getirip uzay turizmini başlatmak için önemli adımlar atıyor. Peki ama uzay seyahati için kullanılan devasa roketler ve kullanılan roket yakıtları çevreyi nasıl etkiliyor?

Yayınlanan yeni bir rapora bakılırsa, uzaya fırlatılan tüm bu roketler, çevre üzerinde daha önce görmediğimiz, tehlikeli olabilecek etkiler yaratıyor olabilir.

 

Bir SpaceX roketinin fırlatılma anına ait görüntüleri inceleyen bilim insanları, bu roketin geride bıraktığı egzoz kirliliğinin şaşırtıcı seviyede yüksek karbon gazı barındırdığını ve bu gazların iklim değişikliği üzerinde ciddi etkileri olabileceğini ortaya koydu. Öte yandan bilim insanları tarafından hazırlanan simülasyon, roketlerin atmosferin farklı katmanlarına karbon gazlarının yanı sıra zararlı nitrojen oksid de bıraktığını gösterdi.

Spacex

Bilim insanları, roket fırlatmaları gitgide daha sıklaşacağı için bu roketlerin atmosferimiz üzerinde yarattığı etkinin dikkate alınmasının büyük önem taşıdığını söylüyor. Aksi takdirde bu roket fırlatmalarının iklim değişikliği üzerinde ciddi etkiler yaratabileceğine dikkat çekiliyor. Şu an uzaya fırlatılan roketler hala az diyebileceğimiz sayıda. Ancak bu durumun önümüzdeki 10 yıl içinde değişeceği tahmin ediliyor. Bu yüzden de bu konuda şimdiden gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

Xiaomi Mi Band 7, 24 Mayıs’ta çıkıyor

Benzer Haberler