Ünsal Ban’ın yatı TBMM’ye taşındı: O yatla FETÖ’cüleri mi kaçırdı?

24 Eylül 2022 Cumartesi

AKP milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban’ın 4.5 milyon Euro bedelindeki yatıyla ilgili iddialar TBMM’ye taşındı. İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, Malta bandıralı yat ile FETÖ’cülerin yurt dışına kaçırıldığı iddiasına dikkati çekti.

İYİ Partili Aytun Çıray, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yaptığı konuşmasında Ünsal Ban’ın Afrika’daki FETÖ okullarından getirilen öğrencileri Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi’ne aldığını öne sürdü. Ban’ın İngiltere’de Londra’nın batısında Chiswick bölgesinde iki şirketinin olduğunu kaydeden Çıray, şöyle devam etti:

“Bu bölge İngiltere’ye kaçan FETÖ’cülerin tercih ettiği bir bölgedir. Ünsal Ban’ın bu şirketlerden birinin ortağı Halil Gökhan Özkal aynı zamanda Türkiye’deki Matrix Bilgi Dağıtım AŞ’de birlikte yönetim kurulu üyesidir. Bu şirketin borsa spekülasyonlarındaki tartışmalarda adının geçmesi tesadüf müdür?”

“USULSÜZ DİPLOMA VERİLDİ Mİ?”

AKP Mengen İlçe Başkan Yardımcısı iş adamı emlakçı müteahhit Tugay Kabasakaloğlu ile Ünsal Ban’ın ilişkisini de soran Çıray, Kabasakaloğlu’nun, Ban’ın Mengen’deki çiftliğinin satın alma işlemlerindeki rolünün de açıklanmasını istedi. Çıray, “Bunun karşılığında Kabasakaloğlu’na THK Üniversitesi’nden usulsüz diploma verilmiş midir? Daha sonra bu şahsa öğretim üyesi sıfatı verilip aynı üniversiteden maaş bağlanmış mıdır?” diye sordu.

Ünsal Ban tutuklandı!

Çıray, Ban hakkında THK Üniversitesi rektörü olmadan önce açılan dava veya soruşturma olup olmadığını ve üniversiteyi 300 milyon TL zarara uğratmasına ilişkin soruşturmanın akıbetinin açıklanmasını istedi.

Ünsal Ban’ın şoförünün eşi ve baldızı, belgeleri yakarken yakalandı