Üniversite öğrencilerinden ‘’uzay keşif aracı’’

13 Ekim 2021 Çarşamba

Üniversite öğrencilerinden ‘’uzay keşif aracı’’

Gebze Teknik Üniversitesi öğrencileri uzay keşif aracı prototipi üretti.

Robotik alanda çalışmalar yürüten “Rover Takımı’’ öğrencileri, engebeli arazide ilerleyip nesnelere müdahale edebilen, karşılaştığı objelerden örnekler alıp analiz yapabilen insansız keşif aracı prototipini yaklaşık 6 ayda tamamladı.

Bu yıl Polonya’da gerçekleşen uzay ve robotik yarışmalardan European Rover Challenge’a katılan öğrenciler, 60 takım arasından 11’inci oldu.
Önümüzdeki yıl ABD’de gerçekleşecek University Rover Challenge yarışmasında daha iyi dereceler almayı hedefleyen öğrencilerden takım kaptanı Yunus Emre Eyüboğlu, ekibin robotik alandaki yarışmalara katılmak için kurulduğunu anlattı. Takım kaptanı Eyüboğlu takımda, elektronik, yazılım, mekanik, bilim ve tanımın olmak üzere 5 alt ekibin olduğunu belirtti.

Eyüboğlu, “rover“ olarak bilinen keşif araçlarının farklı gezegenlerde bilimsel araştırma yapmak üzere tasarlanan araçlar olduğunu dile getirerek, bu alandaki yarışmalara katılmak için geçen yıl prototip üretim yaptıklarını anlattı. Modellemesini yaptıkları aracın, kara aracı olduğundan bahseden Eyüboğlu, ‘’Üzerinde bulunan robot kolla nesneleri manipüle edebilen, daha sonra toprak örnekleri alıp inceleyebilen ve otonom sürüş yapabilen bir araç.’’ dedi. Araç hakkında şu bilgileri de sözlerine ekledi:

“Yazılım ve tasarımı bize ait olan aracın tamamı yerli. En belirgin özelliklerinden biri, kendi başına karar vererek bir arazide herhangi bir yerden başka konuma gidebiliyor olması. Örneğin; biz bunu A konumundan başlatıp ‘C konumuna git’ dediğimizde aracın engellerden kaçınarak kendi rotasını oluşturarak gitmesi, en belirgin özelliklerinden biri. Önünde bulunan 6 eksenli robot kol ile yolda giderken karşılaştığı nesneleri manipüle edebiliyor. İlginç bir objeye rastladığında bunu alıp analiz ediyor.”

“SUNUM İLE 11’İNCİ SIRAYA GİRDİK”

Finallere eleme aşamasında 6’ıncı sırada olduğuna dikkat çeken takım kaptanı, “Daha sonra sıralamamız düştü çünkü finallerde bazı görevlerde yarışamadık. Bunun sebebi de aracımızın bataryalarını uçakla götüremiyoruz. Bundan dolayı bataryaları kargoladık. Daha sonra Polonya’ya gittiğimizde alacağımızı düşünüyorduk ama gittiğimizde Polonya’da gümrükte bir kişi bile İngilizce bilmiyordu. Gümrüktekilerle anlaşamadık, o yüzden kargoyu teslim alamadık. Elektronik komponentlerimiz gümrükte kaldığı için teknik görevlerde yarışamadık. Sadece sunum görevini yaparak 11’nci sıraya girdik. Puan tablosuna baktığımızda sadece görevlere girsek bile sıralamada 3 basamak yukarı atlayabiliyorduk.” Ekip çalışmasının öğrenciler için önemine dikkat çeken takım kaptanı, “Okulda öğretilen şeyler daha çok teorik anlamda kalıyor. Biz burada daha çok teorik bilgiyi pratik bilgiye çevirebileceğimiz bir alan oluşturduk. Çok pratik şeylerle uğraştık. Aracın tasarımı, üretimi ayrı bir şey. Üretim kısmında çok büyük tecrübeler edindik. Onun dışında 35 kişiyle aynı anda çalışmanın, bir mühendis için ileride iş hayatında çok rahatlık sağlayacağını düşünüyorum. Çünkü ekip çalışmasına aşina oluyorsun. Bir makine mühendisi, bir elektrik mühendisiyle iş yapmayı deneyimlemiş oluyor.” Eyüboğlu ayrıca Gebze Teknik Üniversitesi’nin teknik sunumda başarılı olan projelere destek verdiğine değinerek, hem maddi hem de gerekli atölye ortamının sağlanmasında destek olunduğunu ifade etti.

 

Efeler Matematik ve Bilim Parkı’nı çok sevdi

Benzer Haberler