Tartışmalara dahil oldu! UNESCO’dan Türkiye’ye Ayasofya hatırlatması

10 Temmuz 2020 Cuma

Tartışmalara dahil oldu! UNESCO’dan Türkiye’ye Ayasofya hatırlatması

Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmamasıyla ilgili Danıştay’ın kararı beklenirken, tartışmalara UNESCO da dahil oldu. UNESCO, Ayasofya‘nın dünya mirası olduğunu hatırlatarak “Devletler sınırları içerisindeki miras listesindeki mekanların evrensel değerlerine zarar verecek herhangi bir değişiklik yapmamalıdır.” dedi.

 

Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmayacağı tartışmalarına Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü de (UNESCO) katıldı.

Danıştay’ın kararı öncesinde UNESCO yetkilileri Reuters’e açıklamalarda bulundu. Ayasofya’nın Dünya Kültür Mirası listesinde yer aldığı ve bunun getirdiği bazı yükümlülükler olduğu belirtilen açıklamada,

Merdan Yanardağ: Ayasofya’yı tekrar açan kafa, IŞİD, El Nusra, El Kaide, Bağdadi, Taliban kafasıdır

“Devletler sınırları içerisindeki miras listesindeki mekanların evrensel değerlerine zarar verecek herhangi bir değişiklik yapmamalıdır. Yapılacak değişikliklerin önceden UNESCO’ya bildirilmesi gerekiyor. Gerekli durumlarda Dünya Kültür Mirası Komitesi’nin inceleme yapması söz konusu olabilir.” denildi.Yetkililer, konuyla ilgili Türkiye’ye mektup yazarak endişelerini dile getirdiklerini vurgularken, “Türk makamlarına bu mekanın evrensel değerine zarar verebilecek bir karar alınmadan önce diyalog başlatma çağrısı yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler