UNESCO raporu: Müzelerin yüzde 90’ı ortalama 155 gün kapalıydı

19 Mayıs 2021 Çarşamba

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından yayınlanan rapora göre, geçen yıl müzelerin yaklaşık yüzde 90’ı ortalama 155 gün kapalı kaldı.

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada kültür ve sanat faaliyetleri duraklama noktasına geldi. Konuyla ilgili UNESCO tarafından hazırlanan raporda, salgın nedeniyle 2020’de 2019’a kıyasla müzelerin ziyaretçi sayısında ortalama yüzde 70, gelirlerde ise yüzde 40 ila 60 düşüş olduğu kaydedildi. UNESCO’nun 87 üye devletteki 104 bin müzenin verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre, kültür ve sanat sektörü Kovid-19 salgınından ciddi şekilde etkilenirken, özellikle müzeler ağır darbe aldı.

Dünya çapında müzelerden bazıları çevrim içi sergilere yönelirken bazıları ciddi ekonomik sıkıntılarla boğuşuyor. Raporda görüşlerine yer verilen UNESCO Başkanı Audrey Azoulay, ortaya çıkan tabloyla ilgili “Covid-19 salgını gibi bir krizin ortasında bile kültüre erişimi sağlamanın ve ortak mirasımızı tüm çeşitliliği içinde korumanın temel önemini gözden kaçırmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

Salgını iyileştirme politikalarında müzelere ayırdıkları yerin, korunmak istenen toplumsal değerler hakkında çok şey söylediğini kaydeden Azoulay, devletlerin bu zor dönemde, sadece hayatta kalmalarını garanti altına almak için değil aynı zamanda onları geleceğe hazırlamak için de iddialı bir kültür politikası yoluyla müzeleri desteklemede önemli rolünün olduğunu belirtti.

ABD’DE 12 BİN MÜZE KAPANABİLİR

ABD’deki müzeler de benzer zorluklarla karşı karşıya. Amerikan Müzeler Birliği (AAM) temmuzda ABD’de 12 bin müzenin kapanabileceğini açıkladı.

AAM Başkanı ve CEO’su Laura Lott yaptığı açıklamada, pek çok müzenin finansal güvenliğinin bulunmadığını belirterek, “12 bin müzenin kalıcı olarak kapatılması toplum, ekonomi, eğitim sistemi ve kültürel tarihimiz için yıkıcı olacak.” dedi.

Picasso’nun tablosu 103 milyon dolara satıldı

Benzer Haberler