Özdağ: Zafer Partisi olarak Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz

Yayın tarihi: 24 Mayıs 2023 Çarşamba 10:31 am - Güncelleme: 24 Mayıs 2023 Çarşamba 12:57 pm

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte protokol metni imzalayan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, ikinci turda Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldıklarını açıkladı. Protokol metninde ‘Bakanlık verilmesi, Mahkeme kararı olmadan kayyum atanması’ gibi iddialar yer almadı.

Türkiye’de 28 Mayıs’ta ikinci turu yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi geri sayım sürerken, dağılan ATA İttifakı bileşeni Zafer Partisi’nin seçimlerdeki tavrı belli oldu.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ üç kez görüştü. Ortak mutabakata varan iki lider Zafer Partisi Genel Merkezi önünde ortak açıklama yaptı. Özdağ kararını “Kılıçdaroğlu’nu ikinci turda destekleme kararı verdik, hayırlı olsun” sözleriyle açıkladı. Özdağ seçmene de “Eğer Türkiye’nin Türkiye olarak kalmasını istiyorsanız, çocuklarını dışarıya güven içinde yollamak istiyorsanız 28 Mayıs’taki seçimlerde 13 milyon sığınmacıyı gönderecek politikalara, Kılıçdaroğlu’na destek verin” diye çağrıda bulundu.

İşte Kılıçdaroğlu ve Özdağ’ın anlaştığı 7 madde

KILIÇDAROĞLU: GÜZEL SONUÇLAR ELDE EDİLDİ

İlk sözü alan Kılıçdaroğlu şu açıklamayı yaptı: “Bir metin hazırlandı. O metni paylaşacağız. Türkiye’nin geleceği açısından, huzurlu bir ülke olması açısından, Türkiye’nin güçlendirilmiş parlamenter sisteme kavuşması açısından her bir partiye sorumluluklar düşüyor. Güzel sonuçlar elde edildi. Dolayısıyla ev sahipliği yaptığı için genel başkan ve arkadaşlarına yürekten teşekkür ederim. Umarım Türkiye çok daha güzel bir atmosferde seçim sonrası tekrar buluşacağız.”

ÖZDAĞ’DAN KILIÇDAROĞLU’NA DESTEK, SEÇMENE ÇAĞRI 

Özdağ ise şöyle konuştu: “Nasıl bir yüzücünün bacaklarına yirmişer kilo demir bağlarsanız ne kadar iyi bir yüzücü olursa olsun yüzemez ise, bir ülke de 13 milyon sığınmacı ile ekonomisini güvenliğini doğru bir çizgiye oturtamaz. Bundan dolayı 14 Mayıs seçimlerine giderken Türk halkından Zafer Partisi olarak sığınmacıları vatandalarına geri yollamak için destek istedik. Ancak partimizin yeni kurulmuş olması, medyada uygulanan ambargo atandaşımıza erişmemizi engelledi. Birinci turun sonunda gördük ki ortaya çıkan siyasi görünüm, iki adayın 28’inde bir ikinci yarış için Türk halkının önüne gideceği çerçeveyi oluşturmuş ve AK Parti Genel Başkanvekili Numan Bey bizi ziyaret etti. Bizden destek istediler. Sığınmacılar konusunda ne yapmayı düşünüyorsunuz diye sorduk. Anlattıkları şey sığınamcıların vatanlarına dönemsini içermiyordu. Kemal Bey çok net bir şekilde sığınmacıların vatanlarına dönmesi gerektiğini ve bu politikayı izleyeceğini söyledi. Bu politikanın detaylarını konuştuk. Ve Zafer Partisi’nin önermiş olduğu bir sene içerisinde uluslararası hukuka uygun dönen Suriyelilerin Suriye’de güvenliğini sağlayacak ama Türk ekonomisinin üzerindeki büyük yükü de kaldıracak, uyuşturucu çetelerini sokaklarımızdan çözecek bir model üzerinde kendisi ile fikir birliğine vardık. Bundan dolayı da Zafer Partisi olarak Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı verdik.”

7 MADDE

AKP yandaşları ve trollerin sosyal medyada ortalığı karıştırmak, desteği engellemek için, ‘Üç Bakanlık verilecek, Mahkeme kararı olmadan Kayyum atanacak’ gibi yalan iddialar, yedi maddelik protokol metninde yer almadı. Zafer Partisi’yle imzalanan protokol, Altılı Masa protokolündeki kayyum maddesiyle aynı oldu. İşte protokoldeki 7 madde:

1 – Anayasamızın ilk 4 maddesi ve 66. madde de yer alan Türk Vatandaşlığı konusundaki tanımı ve içeriği korunacaktır.

2 – 1924 yılında kurulan milli-üniter-laik devletten asla taviz verilmeyecektir. Bu değerlere bağlı kalınacaktır.

3 – Başta Suriyeliler olmak üzere tüm sığınmacılar ve kaçaklar en geç 1 yıl içerisinde ülkelerine geri gönderilecektir.

4 – Devletin varlığı ve bütünlüğünü hedef alan başta FETÖ, PKK, IŞİD olmak üzere bütün terör örgütleri ile etkin ve kararlı mücadele edilecektir. Terörle mücadele çerçevesinde, terörle bağlantısı hukuki kanıtlarla sabit olan mahalli idare yöneticileri yerine devlet görevlileri ataması uygulamasına yargı kararı çerçevesinde devam edilecektir. Terörle müzakere değil, mücadele edilecektir. Türkiye’nin milli ve üniter devlet yapısını hedef alan hiçbir siyasi ve hukuki düzenlemeye izin verilmeyecektir.

5 – Devletin bütün birimlerinde yapılacak görevlendirmelerde sadakat değil, liyakatin esas alınması sağlanacaktır.

6 – Bütün yolsuzluklar ile hukuk çerçevesinde çok etkin bir şekilde mücadele edilecektir.

7 – Devletin vatandaşına karşı şeffaf olunması ve açık davranması konularında tam mutabakata varılmıştır.”

Özdağ: Kılıçdaroğlu yarın 11’e kadar cevabını iletecek