Uluslararası örgütten kritik uyarı: 10 il tehlikede!

22 Ocak 2021 Cuma

Uluslararası örgütten kritik uyarı: 10 il tehlikede!

NASA’dan sonra WWF’den Türkiye’ye uyarı geldi. Türkiye’de 10 ilin kuraklık tehlikesinde olacağını açıkladı. Dünya Yaban Hayatı Fonu, (WWF) Türkiye’de İstanbul ve Ankara dahil olmak üzere 10 şehirde su kıtlığı yaşandığını belirterek bu duruma kuraklıktan ziyade planlama eksikliğinin sebep olduğunu söyledi.

Amerikan Ulusal Havacılık Dairesi’nin (NASA) kuraklıkla ilgili uydu verileri raporu sonrası Türkiye’ye bir uyarı da WWF’den geldi.

Kurumun iklim değişikliği, suyun düzenlenmesi ve yönetimle alakalı 5 yıllık verilerin analizine göre, Türkiye’de büyük bir kuraklık beklendiği ve özellikle de şehirde yaşayan insanların su temini konusunda ciddi sorunlar yaşayabileceği kaydedildi.

Yapılan açıklamada Türkiye’nin su kıtlığı riski oranının 2.78’e düştüğü, dünyanın en riskli bölgesi kabul edilen Filistin’de bu oranın 3.67 olduğu belirtildi. Dünyada en az riske sahip olan ülkenin ise 1.54 ile Norveç olduğu açıklandı.

WWF Küresel Tatlı Su Programı Başkanı Stuart Orr, Türkiye’nin yanı sıra Hindistan ve Güney Asya’daki bazı ülkelerde de benzer sorunlar yaşayabileceğini söyledi.

WWF BAŞKANI ORR: SU KITLIĞINA ASIL SEBEP YANLIŞ YÖNETIM VE KAÇAK KULLANIMDIR

Orr video konferans sistemiyle yaptığı açıklamasında, iklim değişikliğinin şehirlerdeki suyu azalttığını ancak bu duruma asıl yanlış planlamanın neden olduğunu belirterek, “Su kıtlığının başlıca nedeni kaçak kullanım ve sulama sistemlerinin iyileştirilmemesidir. Bunun yanında talep yönetiminin doğru yapılamaması ve suyun yanlış taksim edilmesi de diğer büyük sebeplerdir.” diye konuştu.

KRITIK SEVIYE 1.700, TÜRKIYE’DE BU ORAN 1.519

WWF şu anda Türkiye’de yıllık su tüketiminin kişi başına 1.519 litre olduğunu, ancak 2030 yılında nüfusun 100 milyona ulaşmasıyla bu oranın da 1.120 litreye düşeceğinin öngörüldüğü saptandı.

WWF TÜRKIYE TEMSILCISI UĞUR BAYAR SU KITLIĞI ORANININ 1.700 LITRE KABUL EDILDIĞINI AÇIKLADI.

Türkiye’de 2020 yılında sıcaklıkların mevsim normallerini üzerinde seyretmesi nedeniyle son 50 yılın en sıcak üçüncü yılı yaşanmıştı. NASA geçtiğimiz günlerde uydu verilerine göre hazırladığı raporunda Türkiye’nin son 15 senenin en kurak dönemini yaşadığını açıklamış, düzenli bir şekilde yağmur yağmazsa mahsul alımının tehlikeye girebileceğini açıklamıştı.

Etiket: kuraklık NASA WWF

Benzer Haberler