Uludere Katliamı’nın 10’uncu yılı: Bu olayı mutlaka adalet önüne getireceğiz!

27 Aralık 2021 Pazartesi

CHP Milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Levent Gök, Uludere Katliamı’nda yakınlarını kaybeden ailelerle görüştü. Tanrıkulu, “Elbette iktidar değişecek ve bu olayı mutlaka adalet önüne getireceğiz” ifadelerini kullandı.

CHP milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Levent Gök, Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski bölgesinde 10 yıl önce hava saldırısı sonucu hayatını kaybeden 34 kişinin mezarlarını ziyaret ederek aileleriyle görüştü. Tanrıkulu, “Mutlaka ama mutlaka bu acıyı dindireceğimiz bir adalet ortamını Türkiye’de sağlayacağız” dedi. Gök ise “Elbette iktidar değişecek ve bu olayı mutlaka adalet önüne getireceğiz” diye konuştu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, 10. yılında, Uludere’de yakınlarını kaybeden aileler ile bir araya geldi. Tanrıkulu ve Gök, hava saldırısında öldürülen 34 kişinin mezarları başında düzenlenen anma törenine katıldı.

Anma töreninde, CHP’li Tanrıkulu şunları söyledi:

“Değerli dostlarım, Roboski’deyiz bugün. 10 yıl önce burada Türkiye tarihinin hatta dünya yakın tarihinin en büyük katliamlarından bir tanesi yaşandı ve 34 yurttaşımız dünyanın en gelişmiş silahlarıyla maalesef bombalandı ve yaşamını yitirdi. Bunlardan 18’i çocuktu ve aradan 10 yıl geçti. Annelerin gözyaşı hiç bitmedi, hiçbir zaman bitmedi; acıları hiçbir zaman dinmedi.

Nedeni şu: Adalet gerçekleşmedi maalesef. Bizler o zaman milletvekiliydik, Ferhat buradaydı, Ferhat Encü, sonra o da aramıza katıldı. Levent Gök, Ankara Milletvekiliydi. Beraber Roboski Komisyonu kurduk. O komisyonla buraya geldi arkadaşlarımız. Gerçekten bütün amacımız, kim sorumluysa ama kim sorumluysa onları açığa çıkarmaktı, onları yargı önüne çıkarmaktı ve annelerin ağlamayacağı bir ortamı sağlamaktı. Bütün amacımız oydu. O dönemin Başbakanı aynen şu cümleyi kullandı: ‘Bu olayın failleri Ankara’nın karanlık dehlizlerinde kaybolmayacak.”

Levent Gök ise şu ifadeleri kullandı:

“BU ÇOCUKLAR SADECE SİZİN ÇOCUKLARINIZ DEĞİL HERKESİN ÇOCUKLARIDIR”

Eğer eşitsek, adalet Roboski’ye mutlaka gelecek değerli arkadaşlarım. Çocuklarınızı unutturmuyoruz. Daha geçtiğimiz hafta Meclis kürsüsünden hepsinin ismini okuyarak tutanaklara geçirdik. Hepsinin ismi. Bütün Türkiye duydu çocuklarımızın isimlerini. Meclis’te anlattık. Hepinizin acılarını paylaştık. Meclis’in tümü ağladı o gün. Herkesin nefesleri tutuldu, sesleri kısıldı. Roboski’de olayı unutturmadık, unutturmayacağız da. Sevgili Anneler, Roboski’deki bu çocuklarımız, doğup büyüyen bu çocuklarımız çok genç yaşta hayatlarını kaybettiler, katledildiler. Artık şunu biliniz ki, bu çocuklar sadece sizin çocuklarınız değil, sizin evlatlarınız değil; o Türkiye’de demokrasi isteyen, adalet isteyen herkesin çocukları artık onlar, çok daha büyük bir ailenin çocukları. Onların artık milyonlarca ağabeyi var, milyonlarca ablaları var, milyonlarca akrabaları var.

Bu akarabaları onları asla unutturmayacak. Bu konuda sizleri yalnız bırakmayacağız. Bakın 10 yıl oldu, buradayız. Olayın olduğu ilk günlerde geldiğimizde, İnsan Hakları Komisyonu olarak, anneler beni bir odaya aldınız, dediniz ki, ‘sadece size güveniyoruz.’ Ben o sorumluluğu biliyorum sevgili anneler! O sorumluluğun ne anlama geldiğini biliyorum. Biz de olayın siyasetin ötesinde, Ferhat Bey’le, Sezgin Bey’le beraber ta başından beri yakından takip ediyoruz. Bu olay insani sorumluluk açısından önemlidir, vicdani sorumluluk açısından önemlidir, ahlaki sorumluluk açısından önemlidir! Bizler son nefesimize kadar bu olayı takip edeceğiz.”

Tanrıkulu: 37 çocuk zırhlı araçların çarpması sonucu yaşamını yitirdi

Benzer Haberler