Ukrayna’nın ilk Devlet Başkanı Kravçuk yaşamını yitirdi

11 Mayıs 2022 Çarşamba

Ukrayna’nın ilk Devlet Başkanı Kravçuk yaşamını yitirdi

SSCB dağılmasından sonra Ukrayna’nın ilk Devlet Başkanı olan Leonid Kravçuk yaşamını yitirdi. 88 yaşındaki liderin ölümünü Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko, duyurdu.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti Birliği’nin (SSCB) Ukrayna’nın seçilmiş ilk Devlet Başkanı olan Leonid Kravçuk’un 88 yaşında vefat etti.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Kravçuk’un hayatını kaybettiğini duyurarak, Ukrayna’nın Rusya ile savaştığı bir dönemde Kravçuk’un mirasının önemli olduğunu ifade etti.

Kliçko, “İnsanı lider yapan üç şey vardır. Yetenek, güçlü karakter ve bilgi. Bütün bunlar, egemen devletimizin tarihine yasal olarak seçilen ilk lideri olarak giren Leonid Makarovich’in tipik özelliğiydi” dedi.

CNN Türk’ün haberine göre; “30 yılı aşkın bir süre önce sahip olduğumuz egemenliği ve iradeyi koruyacağız” ifadelerini kullanan Kliçko, “Geri çekilmeyeceğiz” dedi. Kravçuk, Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 1991-1994 yılları arasında Devlet Başkanı olarak görev almıştı. Kravçuk’un en önemli kararları arasında 1992’de Lizbon Protokolü’nü imzalaması ve Ukrayna’nın Sovyetler Birliği’nin çöküşünden sonra sahip olduğu nükleer cephanelikten vazgeçme sözü vermesi yer alıyor.

 

ABD’den Rusya’ya yeni yaptırımlar! Silah üreticilerine de ambargo

Benzer Haberler