Ukrayna’dan İran’ın uçak itirafıyla ilgili açıklama

11 Ocak 2020 Cumartesi

İran’ın Ukrayna yolcu uçağını ‘yanlışıkla‘ düşürmesini duyurmasının ardından Ukrayna’dan açıklama geldi. Açıklamada, “İran’dan tam soruşturma ve sorumluların adalet karşısına çıkarılmasını bekliyoruz” denildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, “Suçun tamamiyle kabul edilmesini istiyoruz. Sorumluların cezasını bulmasını istiyoruz. Diplomatik kanallar yoluyla resmi özür bekliyoruz” dedi.

İran’dan Ukrayna uçağı itirafı! Ruhani: Bu kolayca bir kenara bırakılacak mesele değildir

TAZMİNAT TALEBİ

İran’dan tam ve açık bir soruşturmaya hazır olduklarından emin olduklarının güvencesini, sorumluları adalete teslim etmelerini, cansız bedenlerin ülkeye geri gönderilmesini ve tazminat ödenmesini istediklerini söyledi.

UKRAYNALI UZMANLARLA İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

İran’dan tam teşeküllü bir araştırma istediklerini de belirten Zelenskiy, bu araştırmanın bir an önce başlaması gerektiğini vurguladı. Zelenskiy ayrıca bu süreçte Ukraynalı uzmanlarla işbirliği yapılması çağrısında bulundu.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı’ndan havalanan Boeing 737 tipi yolcu uçağı, 8 Ocak Çarşamba sabahı kalkıştan kısa süre sonra düşmüş, uçakta bulunan 176 kişiden kurtulan olmamıştı.

Benzer Haberler