Ukrayna: Rusya çekilirse barış anlaşmasını referanduma götüreceğiz

30 Mart 2022 Çarşamba

Ukrayna: Rusya çekilirse barış anlaşmasını referanduma götüreceğiz

İstanbul’daki müzakerelerde yer alan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya’nın askerlerini 23 Şubat’taki pozisyona çektiği takdirde Moskova ile barış anlaşmasını referanduma götüreceklerini açıkladı.

Rus ve Ukraynalı heyetlerin İstanbul’da gerçekleştirdiği müzakerelerden sonra Ukrayna’dan barışın sağlanması için kritik bir açıklama geldi. Müzakere heyetinde yer alan Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmasını Mihail Podolyak Rusya ile ilerleme kaydedildiğini hatırlatarak, “Rusya’nın askerlerini 23 Şubat’taki pozisyonuna çekmesi halinde Rusya ile barış anlaşmasını ulusal referanduma götüreceğiz” dedi.

RUS OLİGARK ABRAMOVİÇ ETKİLİ BİR ARABULUCU

Podolyak, müzakerelerde yer alan Rus oligark Roman Abramoviç için ise “etkili bir arabulucu” yorumu yaparak, “Delegasyonlar arasında etkili bir arabulucu. Yani başlangıçtan beri yanlış anlaşılmaların önüne geçilmesi için süreci kısmi olarak yönetiyor. Yani bir taraf bir şey söylediğinde diğer tarafın yanlış anlamaması yönünde” dedi.

ZEHİRLENME İDDİALARI YALAN

KRT’nin haberine göre; bazı batılı medya kuruluşlarının Abramoviç dahil bazı müzakere heyeti üyelerinin zehirlendiği yönündeki iddialarını yalanlayan Podolyak, bu gibi haberlerin müzakere heyetleri üzerinde baskı kurmak amacıyla yapıldığını savunarak, asıl olarak sorunların özüne odaklanmaları gerektiğini ifade etti.

BAYRAKTAR İLE İÇKİ FONLU PAYLAŞIM

Mihail Podolyak, Twitter hesabından BAYKAR Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile içkili bir mekandaki fotoğrafını paylaşmıştı. Podolyak, kısa süre sonra paylaşımını silerek yeni bir fotoğraf ile tweet atmıştı.

Ukraynalı yetkili ‘içki fonlu’ Haluk Bayraktar paylaşımını sildi

Benzer Haberler