Uğuroğlu’na Cumhurbaşkanı’na hakaret davası: Ağlak, ağlamaklı demek

5 Mart 2021 Cuma

Uğuroğlu’na Cumhurbaşkanı’na hakaret davası: Ağlak, ağlamaklı demek

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu, ‘Erdoğan görev suçu işledi’ başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı’na ‘ağlak’ diyerek hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıl kadar hapis istemiyle mahkeme önüne çıktı. Uğuroğlu savunmasında, ‘ağlak’ ifadesinin ‘ağlamaklı’ anlamına geldiğini söyledi.

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu’un ‘Erdoğan görev suçu işledi’ başlıklı yazısında Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiasıyla 4 yıla kadar hapis istemiyle Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın ilk duruşması bugün yapıldı. Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin talimatıyla Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davaya katılan Uğuroğlu, 21 Haziran 2019 tarihli yazısını özetleyerek, Cumhurbaşkanı’na hakaret kastının olmadığını, eleştiri hakkını kullandığını, ‘ağlak’ ifadesinin ‘ağlamaklı’ anlamına geldiğini, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin de o tarihlerde bu ifadeyi kullandığını anlattı.

Uğuroğlu, eski anayasada icranın başı olarak Başbakan’a da benzer eleştiriler yönelttiklerini, ancak Başbakan’a hakaret suçlamasıyla yargılanmadıklarını kaydederek, bugün de icranın ve hükûmetin başının Cumhurbaşkanı olduğunu, dolayısıyla eleştiriye katlanması gerektiğini söyledi.

Uğuroğlu, İnsan Hakları Eylem Planı açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle medyaya yönelik yeni hukuki önlemler alınacağını ifade ettiğini belirterek, beraatını istedi. Uğuroğlu, ceza alması durumunda da hükmün açıklanmasını ertelenmesini istemedi.

Uğuroğlu’nun avukatı Semih Ecer de suçlanan köşe yazısının kamuoyuna güncel bilgi aktarma amaçlı olduğunu söyledi. “Siyasetçilerin diğer kişilere nazaran eleştiriye daha fazla katlanma yükümlülüğü vardır” diyen avukat Ecer, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatları çerçevesinde Orhan Uğuroğlu’nun yazısının basın ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını belirterek beraat kararı verilmesini istedi.

Benzer Haberler