Uğur Şahin’den ‘aşılar Omicron’a etkili olacak mı?’ sorusuna yanıt

1 Aralık 2021 Çarşamba

Uğur Şahin’den ‘aşılar Omicron’a etkili olacak mı?’ sorusuna yanıt

Pfizer ile birlikte koronavirüs aşısı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından Uğur Şahin, Omicron varyantına ilişkin konuştu. Şahin, “Aşılar Omicron’a karşı etkili olacak mı?” sorusunu yanıtladı.

Pfizer ile koronavirüse karşı Özlem Türeci ile birlikte alı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından Uğur Şahin, Omicron’un daha fazla aşılı insanı enfekte edebileceğini söyledi. Şahin, muhtemelen ciddi hastalıklara karşı korumaya devam edeceğini belirtti.

ABD merkezli The Wall Street Journal (WSJ) gazetesine konuşan Şahin, koronavirüsün Omicron varyantı hakkında endişelenenlere ”sakin olmaları” gerektiğini söyledi. Şahin, “Mesajımız şu: Korkmayın, plan aynı kalıyor: Üçüncü bir güçlendirici dozun yönetimini hızlandırın” ifadelerini kullandı.

Şahin, kendisinin ve araştırma ekibinin Ocak 2020’de icat ettiği ve ardından ABD’li ilaç devi Pfizer ile birlikte geliştirdiği BioNTech mRNA aşısının, insanları aşılayan virüsün diğer varyantlarından kaynaklanan ciddi hastalıklara karşı koruma sağlayabileceğini şimdiden kanıtladığını söyledi.

Uğur Şahin, ”Bizim (aşıların Omicron’a karşı çalıştığına dair) inancımız bilime dayanıyor: Bir virüs bağışıklıktan kurtulmayı başarırsa, bunu antikorlara karşı başarır, ancak ciddi hastalıklardan koruyan ikinci bir bağışıklık tepkisi seviyesi vardır, T-hücreleri” diye konuştu.

“YENİ BİR AŞININ SUNULMASI 100 GÜN SÜRECEK”

Şahin, Omicron’u hedefleyen bir aşının pazara sunulmasının yaklaşık 100 gün süreceğini, ancak bunun gerekli olmayabileceğini belirterek, “İnsanlara üçüncü bir doz yapmak için bir planımız var ve bu plana bağlı kalmalı ve hızlandırmalıyız. Uyarlanmış bir aşı ile ekstra korumaya ihtiyacımız olup olmayacağı daha sonra görülecektir” diye konuştu.

Omicron alarmı: İngiltere maske kararından vazgeçti

Benzer Haberler