Uçak biletlerine zam geliyor: Yolcu başına güvenlik ücreti alınacak

20 Aralık 2018 Perşembe

Uçak biletlerine zam geliyor: Yolcu başına güvenlik ücreti alınacak

DHMİ, işlettiği havalimanlarından dış hat uçuşlarında 1 Ocak 2019 yılından itibaren, her bir yolcu başına “1 ile 3 avro” arasında güvenlik ücreti alacak. Ücret bilet fiyatlarına yansıyacak.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHMİ), işlettiği havalimanlarından dış hat uçuşlarında 1 Ocak 2019 yılından itibaren, her bir yolcu başına “1 ile 3 avro” arasında güvenlik ücreti alacak. Havayolu şirketlerinin bilet fiyatlarına ücreti yansıtması bekleniyor.

Yolcu güvenlik ücreti, hava yolu taşıyıcıları tarafından DHMİ’ye ödenecek. Havayolu şirketlerinin bilet fiyatlarına ücreti yansıtması bekleniyor.

ÜCRET ALINACAK HAVALİMANLARI

Ücretlendirmede; hava taşıyıcıları ya da anlaşma yaptıkları yer hizmet kuruluşlarının DHMİ’ye vereceği Yolcu ve Yük Bildirimi veya diğer ilgili belgelerdeki beyanları esas alınacak. Adana, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Trabzon havalimanlarındaki dış hat yolcusu için belirlenen güvenlik ücreti her bir yolcu başına 3 avro olarak belirlendi.

Dış hat uçuşlarında ücret alınacak havalimanları şöyle:

Adıyaman, Ağrı, Amasya Merzifon, Balıkesir Koca Seyit, Batman, Bingöl, Bursa Yenişehir, Çanakkale, Denizli Çardak, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Kapadokya, Kars, Kastamonu, Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Muş, Ordu Giresun, Samsun Çarşamba, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa GAP, Şırnak, Tekirdağ Çorlu, Tokat, Uşak, Van ve yıl içinde dış hat trafiğine açılacak havalimanları için ise dış hat yolcuları için 1 avro olarak ücretlendirildi.

Benzer Haberler