Üç günde ikinci baskı… Merdan Yanardağ’dan sarsıcı bir yapıt: Kutsal Kısırdöngü

Yayın tarihi: 19 Nisan 2024 Cuma 4:47 pm - Güncelleme: 19 Nisan 2024 Cuma 4:50 pm

Merdan Yanardağ’ın yeni kitabı ‘Kutsal Kısırdöngü’nün ilk baskısı tükendi. Kitabın ikinci baskısı tüm kitapçılarda satışa çıktı.

İslam dünyasının geri kalmışlığını nedenleriyle ortaya koyduğu ‘İçtihat Kapısı’ kitabıyla ses getiren TELE1 Genel Yayın Yönetmeni ve yazar Merdan Yanardağ konuyu bu kez ‘Kutsal Kısırdöngü’ adlı eseriyle ele aldı. Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayımlanan kitabın ilk baskısı bir haftada tükendi. Kitabın ikinci baskısı üç gün içerisinde basılarak satışa sunuldu.

Kitabın tanıtım yazısı şu şekilde:

“Merdan Yanardağ’dan İçtihad Kapısı kitabından sonra, yine sarsıcı bir yapıt, Kutsal Kısırdöngü.

Bu kitapta Yanardağ, İslam dünyasının geri kalmışlığının nedenlerini araştırıyor ve önümüze çarpıcı bir tablo koyuyor. Bugüne kadar, “İslam dünyası neden geri kaldı?” sorusuna âlimler, ulema ve siyasal islamcılar tarafından verilen yanıtın, nasıl bir kısır döngü yarattığını ortaya çıkarıyor. Geri kalmışlığın nedenine ilişkin soruya yanıt olarak verilen, “İslam’dan uzaklaşma” gerekçesini ve çözüm olarak daha fazla dine sarılmayı öneren yaklaşımı sorguluyor. Söz konusu yanıtın aslında geri kalmışlığı nasıl yeniden ürettiğini gösteriyor.

Bu yönüyle elinizdeki kitap, İslam dünyasının geri kalmışlığına ilişkin, bugüne kadar ileri sürülen dış dinamiklerin (Batı, sömürgecilik, emperyalizm vb.) sorunu açıklamakta yetersiz kaldığını da kanıtlıyor. İslam dünyasının geri kalmışlığının nedeni olarak iç dinamiklere; teolojik, ideolojik, sosyolojik ve tarihsel boyuta dikkat çekiyor. Müslüman aklının mühürlenmesi ve bilim kapısının kapatılmasının yıkıcı sonuçlarını gösteriyor. İnsanlık tarihinde örneği bulunmayan büyük entelektüel intihar ile geri kalmışlık arasındaki neden-sonuç ilişkisini kuruyor.

İlahiyatçılar, akademisyenler, sosyolog ve tarihçilerle yapılan görüşmelerle zenginleşen çalışma, yazarın İçtihad Kapısı adlı kitabının hem bir devamı, hem de ondan bağımsız ayrı bir yapıt özelliği taşıyor. Böylece yazar, yine alanında bir ilk olan İslamo-Faşizm kitabıyla birlikte, entelektüel ortamı derinden etkileyecek üçlemeyi de tamamlıyor.”

Merdan Yanardağ’ın son kitabı ‘Kutsal Kısırdöngü’nün ilk baskısı bir haftada tükendi

Kaynak: TELE1