Üç bin işçinin çalıştığı Galataport’ta koronavirüs vakası!

3 Nisan 2020 Cuma

Üç bin işçinin çalıştığı Galataport’ta koronavirüs vakası!

Üç binin üzerinde işçinin çalıştırıldığı Galataport’ta, şantiyede kalan işçilerden birinin koronavirüs testinin pozitif çıktı. Galataport şantiyesine giden İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü personelleri, testi pozitif çıkan işçinin şantiyede temasta bulunduğu diğer işçileri tespit etmek için çalışma yaptı.

Tüm uyarılara ve “evde kal” çağrılarına rağmen çalıştırılmaya devam eden işçiler için koronavirüs tehdidi büyüyor. 3 binin üzerinde çalışanın olduğu Galataport inşaatında bir işçinin koronavirüs (COVİD-19) testi pozitif çıktı.

İşçiler evde kalamıyor… ‘Koronavirüse yakalanan işçi sayısı her gün artıyor’

Birgün’den Uğur Koç’un haberine göre, koronavirüse yakalanan işçinin testini 31 Mart’ta yaptırdığı öğrenildi. Testin sonuç tarihine ilişkin ise net bir bilgi yok.

Söz konusu vaka üzerine İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü personelleri bugün Galataport şantiyesine giderek işçinin temasta bulunduğu diğer kişileri tespit etmek için çalışma yaptı. İşçinin temasta bulunduklarına ilişkin çalışma koğuşta beraber kaldığı kişilerin tespiti üzerinden yürütüldü.

İnşaat işçilerine ‘koronavirüs kaparsam sorumluluk benim’ taahhütnamesi imzalattılar

250 KİŞİLİK YEMEKHANE, ORTAK KULLANIMLI DUŞ

İddiaya göre temasta bulunduğundan şüphelenilen işçilerden bazıları gözetim altında tutulmak üzere şantiyeden çıkarıldı.

Ancak Galataport şantiyesinde işçilerin temasta bulunduğu tek alan yataklı koğuşlar değil. 250 kişilik yemekhanelerde yemek yiyen işçiler aynı zamanda ortak bir duş alanı kullanıyor.

ŞİRKET DOĞRULADI

Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş., iletişim ajansı üzerinden yaptığı açıklamada vakayı doğruladı, fakat detay bilginin ellerinde bulunmadığını bildirdi.

Galataport’ta daha önce de bir grup işçi, şantiyede yeterli önlemin alınmadığı gerekçesiyle iş durdurmuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen günlerde yaptığı açıklamada bir koronavirüs vakasının virüsü 30 kişiye bulaştırdığını örnek vererek, “Virüsün bu kadar hızlı bulaştığını daha önce bilmiyorduk” demişti.

Ekranda ‘Evde kal’ diyorlar dışarıda ormanları yağmalıyorlar

Benzer Haberler