Twitter’dan ‘aşı karşıtları’ için karar

Yayın tarihi: 17 Aralık 2020 Perşembe 2:26 pm - Güncelleme: 17 Aralık 2020 Perşembe 2:27 pm

Sosyal medya platformu Twitter, dünya genelinde bugüne kadar toplam 1 milyon 655 bin kişinin ölümüne neden olan koronavirüs aşılarına yönelik “zararlı, hatalı ve yanlış yönlendiren” bilgileri kaldıracağını açıkladı. Platform ayrıca aşının gereksiz olduğunu savunan iddiaların kaldırılacağını duyurdu.

Twitter’dan yapılan açıklamada, gelecek haftadan başlayarak, yeni tip koronavirüs (Covid-19) aşıları hakkında zararlı, yanlış yönlendiren bilgileri kaldırmaya öncelik verileceği belirtildi.

Daha sonraki haftalarda da bu konuda potansiyel yanlış yönlendiren paylaşımların etiketleneceği kaydedilen açıklamada, aşıların nüfusu kontrol etmeye ve nüfusa zarar vermeye yönelik olduğunu belirten, etkisi konusunda çürütülmüş iddialarda bulunan, Covid-19’un gerçek olmadığını veya ciddi etkisi olmadığını ileri süren ve bu yüzden aşının gereksiz olduğunu savunan iddiaların kaldırılacağı vurgulandı.

Açıklamada, 2021’in başından itibaren söz konusu paylaşımların “asılsız söylenti”, “tartışmalı iddia”, “eksik veya kapsam dışı bilgi” gibi ifadelerle etiketlenebileceği aktarıldı.