TÜSİAD geri adım atmadı: MB’nin asıl hedefi enflasyonu düşürmek

18 Kasım 2021 Perşembe

Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın savunduğu ‘faiz sebeptir’ konusunda geri adım atmadı. TÜSİAD Başkanı Kaslowski “Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında “Faiz sebeptir enflasyon sonuç” önermesinde bulundu. İş insanlarına da seslenen Erdoğan, düşük faizle kredi almalarını önerdi. “TÜSİAD’ı vesairesi yüksek faizden bahsediyor. Siz nasıl insansınız? Alın krediyi ve yatırımı yapın” dedi.

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski ise Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından gazeteci Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtladı. Sorularını TÜSİAD’ın ‘Geleceği İnşa’ raporu üzerine hazırlayan Sabuncu “TÜSİAD Başkanı: Merkez Bankası’nın attığı faiz indirimi adımları ne gerçekten piyasa faizlerine ne de ekonomiye olumlu yansıyor” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Bundan bir süre önce Türk Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TÜSİAD) hazırlayıp kamuoyu ile paylaştığı ‘Geleceği İnşa’ raporunun uzun versiyonunun tamamını okumuş, derneğin başkanı Simone Kaslowski’ye yanıtlaması için sorular yollamıştım. Kendisi önce Avrupa Birliği, ardından ABD’de yoğun tempoda görüşmeler yapacağı için yüz yüze gelememiştik. O yüzden yazılı yanıtları bekledim. TÜSİAD Başkanı’nın yanıtları, Erdoğan bu konuşmayı yaptıktan sonraki saatlerde (19.28) bana ulaştı. Bugün (18 Kasım 2021) Merkez Bankası’nın kritik faiz kararı açıklanacak. Erdoğan’ın ‘faizin ineceğini söylediği’ toplantıdan sonra dolar 10.62, Euro 12.03 TL civarında. Millet İttifakı’nı oluşturan iki parti CHP ve İYİ Parti ‘sürdürülemeyecek hale geldiğini söyledikleri ekonomik krizi de’ ana etken sayarak ‘erken seçim çağrısı’ yaptı.”

Sabuncu, TÜSİAD’ın Erdoğan’ın faiz sebeptir savunusu karşısında geri adım atmadığını ifade etti. Sabuncu’nun yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

“Bu ortamda Erdoğan’ın inatla savunduğu faiz sebeptir konusuyla ilgili TÜSİAD geri adım atmadı. Aşağıda geniş yanıtını okuyacağınız söyleşide Kaslowski şöyle anlattı duruşlarını:

“Her şeyden önce ülke olarak fakirleşiyoruz. Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı. Nedir o, öncelikle enflasyonu kontrol etmek. Bugün konusu edilen cari açıkla enflasyonu kontrol etme meselesi en temel iktisadi kurallarla dahi örtüşmüyor. Geldiğimiz noktada ihracatçımız dahi kurda yaratılan bu oynaklığın ve TL’deki değer kaybının öngörülemez noktaya gelmiş olmasından zarar görüyor. Şirketler tarafına baktığımızda da faiz indiriyoruz maliyet düşürüyoruz söylemleri olmasına rağmen gerçekte bilançolarda yaşanan kur kaynaklı tahribat çok daha maliyetli. Bu kadar faiz indirmemize rağmen, uzun vadeli kredi faizlerine hiçbir şekilde yansıma olmuyor. Merkez Bankası’nın attığı faiz indirimi adımları ne gerçekten piyasa faizlerine ne de ekonomiye olumlu yansıyor. Aksine bilançolar açısından çok daha maliyetli ve riskli bir süreçle karşı karşıyayız bugün.”

“Merkez Bankası’nın faiz indirim adımları ekonomiye olumlu yansımıyor”… TÜSİAD’ın görüşü bu…”

Piyasalar gözünü faiz kararına çevirdi! Dolar 11 liraya dayandı

Benzer Haberler