Türkiye’yi ‘izleme’ye alan Avrupa Konseyi: Berberoğlu Meclis’e dönmeli

20 Ekim 2020 Salı

Türkiye’yi ‘izleme’ye alan Avrupa Konseyi: Berberoğlu Meclis’e dönmeli

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) İzleme Komitesi, Cumhurbaşkanı’na geniş yetkiler veren başkanlık sisteminin yargının bağımsızlığını zayıflattığını belirterek, Türkiye için “izleme” prosedürünün yeniden başladığını bildirdi. Komite, Türkiye’ye, sivil ve siyasi muhalefet üzerindeki baskıyı sonlandırıp Avrupa Konseyi standartlarını koruma çağrısı yaptı.

AKPM İzleme Komitesi, Konsey standartlarının korunması için Türkiye’nin acil önlemler alması gerektiğine ilişkin bir rapor yayımladı.

Türkiye’de iktidarın siyasi ve sivil muhalefete yönelik yeni baskıları olduğu ifade edilen raporda, hukukun üstünlüğü, demokrasi ve insan haklarının durumunun kötüleşmesine ilişkin endişeler olduğu vurgulandı. Komite, Türkiye’nin “Demokrasiye aykırı yasa ve uygulamalara son verilmesi, kuvvetler ayrılığını ilkesi uygulaması, ifade ve basın özgürlüğünü yeniden sağlaması” için yasaları gözden geçirmesini istedi.

Raporda, Türkiye’nin parlamento dokunulmazlığını garanti altına alması, Venedik Komisyonu’nun tavsiyeleri doğrultusunda yasalarını güncellemesi, yüzde 10 seçim barajını düşürmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarını uygulaması çağrısı da yapıldı. Komite, süren “izleme” prosedürü çerçevesinde bu konularda AKPM ile iş birliği içinde olunması istendi. AKPM İzleme Komitesi, Türkiye için izleme prosedürünü yeniden açtıklarını ve 2017’de atıfta bulunulan konuların birçoğunun 2020’de endişe konusu olmaya devam ettiğini bildirdi.

‘İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’ni kapattı!’

“ENİS BERBEROĞLU GECİKMEDEN PARLAMENTOYA GERİ DÖNMELİ”

Komite raporunda, CHP milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP’li milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin ellerinden alındığı, Güven ve Berberoğlu’nun tahliye edildiği, ancak Farisoğulları’nın eski HDP eş başkanları ve diğer dört HDP milletvekiliyle birlikte hala cezaevinde olduğu anımsatıldı.

Raporda, “Komite, Enis Berberoğlu’nun parlamento hakları ihlallerini gidermek ve daha fazla gecikmeden parlamentoya geri dönmesini sağlamak için yeniden yargılanmasını istedi” ifadesine yer verildi.

“KAYYUM ATANMASI AVRUPA YEREL YÖNETİMLER ÖZERKLİK ŞARTINA AYKIRIDIR”

Seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanmasının AKPM tarafından şiddetle kınandığı belirtilen raporda, “HDP’li 48 belediye başkanı ve CHP’li 1 belediye başkanı yerine kayyum atanmasının Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na aykırıdır” denildi.

Kars’a kayyum atanan vali namaz kılarak işe başladı

“ÇOKLU BARO, BAROLARIN BAĞIMSIZLIĞINI ZEDELER”

AKPM raporunda, “terörle ilgili suçlamalarla tutuklanan avukatların adil yargılanma talebinde bulunmak için hayatları pahasına açlık grevlerine başvurmak zorunda hissetmelerinden üzüntü duydukları” ve Avrupa Konseyi standartlarına uymayan, baroların bağımsızlığını zedeleyen Avukatlık Kanunu’ndaki değişikliklerin endişe verici olduğu da vurgulandı.

Enis Berberoğlu’nun itirazı reddedildi

Benzer Haberler