Türkiye’nin ilk su altı milli parkı imara açılıyor

7 Ekim 2021 Perşembe

Türkiye’nin ilk su altı milli parkı imara açılıyor

Gökçeada’nın en önemli koylarından Türkiye’nin ilk ve tek Su Altı Milli Parkı olan Yıldız Koy imara açılıyor. Gökçeada Belediyesi’nin CHP’li üyeleri konunun yargıya taşınacağını söyledi.

Çanakkale Olay gazetesinden Eren Aşnaz’ın haberine göre; Gökçeada`nın en önemli koylarından ve Türkiye`nin ilk ve tek Su Altı Milli Parkı olan Yıldız Koy imara açılıyor. İlk olarak 2010 yılında imar süreci başlamış olan koyun 2015 yılında 100 binlik planı onaylanıyor. 4 Ekim tarihinde Gökçeada Belediye Meclisi`nde yapılan oylamada ise oy çokluğu ile koyun 1/1000`lik planı onaylandı. Yapılan oylamada 2 CHP`li üye ret oyu verirken, 4 İyi Partili üyenin kabul oyu verdiği, 3 Ak Partili üyeden oylamaya katılan 1 üyenin çekimser oy kullandığı öğrenildi. Meclis kararının Çanakkale Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylanması ile bakirliği ve su altı canlı çeşitliliği ile bilinen koyda yapılaşmanın önü açılırken çevre kirliliği de artacak. Konuyla ilgili CHP Gökçeada Belediye Meclis üyesi ve İmar Komisyonu üyesi Ahmet Aydın Gazetemiz Çanakkale OLAY`a yaptığı açıklamada plana onay çıkması halinde Milli Park içerisinde olan ve dünyanın en seçkin yerlerinden biri olan Yıldız Koy`a iş makinelerinin gireceği, ticari ve kişisel konutlaşmanın artacağını belirtti. Konuyu yargıya taşıyacaklarını ifade eden Aydın, ilgili oda, STK ve birimlerle görüşmelere başlayacaklarını söyledi.

Aydın açıklamasında; “Belediye meclisinde Yıldız Koy ile ilgili 1/1000`lik plan yapıldı. Karara bizim karşı duruşumuz oldu. Burası, Türkiye`nin en önemli ve bakir koylarından birisi. Koy ilk olarak 2010 yılında imara açılıyor. 2015 yılında yüz binlik planı yapılıyor. Şu anda da bizden istenilen binlik planının yapılması. Gökçeada Belediyesi yüz binlik deki emsalleri düşürerek yoğun bir yapılaşma olmaması için gerekli çalışmayı yapmıştı. Fakat buda CHP grubu olarak bizim için yeterli değil biz böyle önemli bir koyda hiçbir şekilde yapılaşma olmamasını istiyoruz. Bu plana onay çıkarsa buraya kazma kürek girecek ve insanlar burada inşaata başlayacak. Ben imar komisyonunda gerekli şehri düştüm ancak hem komisyondan hem de meclisten geçti. Oylamaya 4 İyi Parti, 2 CHP ve 1 AKP`li üye katıldı. 4 İyi Partili üye onay verirken, 2 CHP`li üye olarak ret kararı verdik. 3 AKP`li üyeden 1`i oylamaya katıldı. Oda çekimser oy kullandı. Orada 288 dönümlük bir imar planı söz konusu. Daha önce yapılan planlardan dolayı orası için bir imar çıkması lazım. Ancak biz buna da karşıyız. Bunu mahkemeye de götüreceğiz. Konuyla ilgili odalar, STK`lar ve birimlerle görüşme yapacağız. Burada yine en önemli şey kamuoyunun buna karşı çıkması gerekiyor ” dedi.

 

Dünyanın en temiz denizlerinden Saros Körfezi’ne zift akıtıyorlar

Benzer Haberler