Türkiye’nin Euro 2020’deki tüm rakipleri belli oldu…

30 Kasım 2019 Cumartesi

12 Haziran-12 Temmuz 2020 tarihleri arasında düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası’nın (EURO 2020) kuraları Romanya’nın başkenti Bükreş’te çekildi. Milli takımın ilk rakipleri İtalya, İsviçre ve Galler oldu. Turnuvanın açılış maçını 12 Haziran’da İtalya ile karşılaşacak olan Türkiye oynayacak.

A Grubu: TÜRKİYE  – İtalya – İsviçre – Galler

B Grubu: Belçika – Rusya – Danimarka – Finlandiya

C Grubu: Ukrayna – Hollanda – Avusturya – Play-off D galibi

D Grubu: İngiltere – Hırvatistan – Çekya – Play-off A galibi

E Grubu: İspanya – Polonya – İsveç – Play-off B galibi

F Grubu: Almanya – Fransa – Portekiz – Play-off C galibi

MİLLİ TAKIM MAÇLARINI NEREDE OYNAYACAK?

Türkiye, şampiyonanın açılış maçında İtalya ile Roma Olimpiyat Stadı’nda 12 Haziran’da karşı karşıya gelecek. Türkiye, maçlarını Roma ve Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de oynayacak.

UEFA’dan yapılan açıklamaya göre, EURO 2020 gruplarının kurasında 24 ülke 4 torbada yer alacak. A Milli Takım, kura çekiminde 3. torbada bulunacak.

TORBALAR

1. Torba: Belçika, İtalya, İngiltere, Almanya, İspanya, Ukrayna.

2. Torba: Fransa, Polonya, İsviçre, Hırvatistan, Hollanda, Rusya.

3. Torba: Portekiz, Türkiye, Danimarka, Avusturya, İsveç, Çekya.

4. Torba: Galler, Finlandiya, UEFA Uluslar Ligi play-off A, B, C ve D gruplarının birincileri.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası finallerinin 12 farklı şehirde oynanacak olması mesafe sorununu da ortaya çıkarttı. Örneğin A Grubu maçlarının oynanacağı Roma ile Bakü arasındaki 3 bin 120 kilometre uzaklık korkutuyor.

Mesafe konusunda en avantajlı grup ise Londra ile Glasgow şehirlerinin ev sahipliği yapacağı D Grubu. İki şehir arası sadece 555 kilometre. C Grubu’ndaki ekipler de Münih’ten Bükreş’e geçerken bin 790 kilometre yol yapacak. Bu açıdan ay yıldızlılarımızın yer alacağı grupta mesafe meselesi de önemli olacak.

PLAY-OFF EŞLEŞMELERİ NASIL OLACAK?

Play-off etabı A Grubu’nda İzlanda-Romanya ve Bulgaristan-Macaristan, B Grubu’nda Bosna Hersek-Kuzey İrlanda ve Slovakya-İrlanda Cumhuriyeti, C Grubu’nda İskoçya-İsrail ve Norveç-Sırbistan, D Grubu’nda ise Gürcistan-Belarus ve Kuzey Makedonya-Kosova müsabakaları oynanacak. Eleme usulü yapılacak maçların kazananları, grup birincisi olarak finallere katılabilmek için karşı karşıya gelecek.

HANGİ ŞEHİRLERDE DÜZENLENECEK?

Avrupa Şampiyonası organizasyonunun 60. yıl dönümüne denk gelmesi dolayısıyla EURO 2020, tarihte ilk kez 12 ülkede düzenlenecek.

Şampiyonaya A Grubu’nda Roma (İtalya) ve Bakü (Azerbaycan), B Grubu’nda Saint Petersburg (Rusya) ve Kopenhag (Danimarka), C Grubu’nda Amsterdam (Hollanda) ve Bükreş (Romanya), D Grubu’nda Londra (İngiltere) ve Glasgow (İskoçya), E Grubu’nda Bilbao (İspanya) ve Dublin (İrlanda Cumhuriyeti), F Grubu’nda ise Münih (Almanya) ve Budapeşte (Macaristan) ev sahipliği yapacak.

İtalya’nın başkentindeki Roma Olimpiyat Stadı’nda 12 Haziran’da yapılacak açılış maçıyla başlayacak EURO 2020, İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wembley Stadı’nda 12 Temmuz’da oynanacak final müsabakasıyla sona erecek.

Şampiyonada son 16 turu karşılaşmaları, Amsterdam, Bilbao, Bükreş, Budapeşte, Kopenhag, Dublin, Glasgow ve Londra’da, çeyrek finaller ise Bakü, Münih, Roma ve Saint Petersburg’da gerçekleştirilecek.

Benzer Haberler