Türkiye’nin aynı anda kalp ve böbrek nakli yapılan ilk hastasını koronavirüs öldürdü

3 Şubat 2022 Perşembe

Türkiye’de ilk kez 13 yıl önce aynı anda kalp ve böbrek nakli yapılan bir hasta yaşamını yitirdi. Mehmet Ali Güler’in ölüm nedeninin koronavirüs olduğu ortaya çıktı.

Antalya’da 2009 yılında kalp yetmezliği teşhisi koyulan ve tedavi gördüğü Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde kaldığı 7 ayda 3 kez kalbi duran Mehmet Ali Güler’in böbrekleri de iflas etti. Doktorlar, Güler’e kalp ve böbrek nakli yapılmasına karar verdi.

BÖBREK NAKLEDİLDİ

Kararın ardından Konya’da meydana gelen trafik kazasında beyin ölümü gerçekleşen Bekir Harmankaya’nın (24) kalbi ve böbreği ambulans helikopterle Antalya’ya getirildi. Akdeniz Üniversitesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü’nde, Türkiye’nin aynı anda ilk kalp ve böbrek naklini gerçekleştirmek için 2 ekip kuruldu. Prof. Dr. Ömer Bayezid başkanlığındaki 17 kişilik ekip, önce kalp naklini gerçekleştirdi. Hastanın fonksiyonları normale dönünce de 8 kişiden oluşan diğer ekip, böbrek naklini yaptı.

İşte belediye kameramanını kör eden yumruk

DONÖRÜN ADINI OĞLUNA VERMİŞTİ

Nakilden sonra hastanede 3 ay daha tedavi gören Mehmet Ali Güler, taburcu edildi. Kısa sürede sağlığına kavuşup bir süre sonra ikinci kez baba olma mutluluğu yaşayan Güler, 2010 yılında dünyaya gelen ikinci oğluna, kalbi ve böbreği nakledilen Bekir Harmankaya’nın adını verdi.

45 gün önce koronavirüs teşhisiyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde tedaviye alınan Güler, dün hayatını kaybetti. Yakınları, Güler’in koronavirüsü yendiğini ancak hastalığın neden olduğu çoklu organ yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdiğini söyledi.

ABD’de Covid aşısı olmayan bir hasta kalp nakli listesinden çıkarıldı

Benzer Haberler