‘Türkiye’deki vaka ve ölüm sayısı İtalya’dan fazla’ diyen doktor özür diledi

30 Mart 2020 Pazartesi

‘Türkiye’deki vaka ve ölüm sayısı İtalya’dan fazla’ diyen doktor özür diledi

‘Türkiye’deki vaka ve ölüm sayısındaki gidişatın İtalya’dan daha vahim bir tablo ortaya çıkabileceğini gösterdiğini’ söyleyen Dokuz Eylül Ünversitesi (DEÜ) Pandemi Servis Sorumlusu Doç. Dr. Yusuf Savran özür dilemek zorunda kaldı. Savran, “Eğer yaptığım açıklamalar paniğe neden olduysa devlet büyüklerimden ve halkımdan özür dilerim” ifadelerini kullandı. Dokuz Eylül Ünversitesi’nin rektörülüğünü AKP eski Milletvekili Nükhet Hotar yürütüyor.

Koronavirüs salgınının ilk günlerinde Ankara’da”Umre işi mahvetti, binlerce vaka var” diyen Uz. Dr. Güle Çınar’ın özür dilemesinin ardından benzer bir olay İzmir’de de yaşandı. Dokuz Eylül Ünversitesi (DEÜ) Pandemi Servis Sorumlusu Doç. Dr. Yusuf Savran, salgınla ilgili açıklamaları nedeniyle özür diledi.

Pandemi Servis Sorumlusu Savran: Türkiye’deki vaka ve ölüm sayısı İtalya’dan ileride

‘Üç gündür vaka sayısındaki artış, bu süreci bizden evvel yaşayan ülkelerden, çok daha hızlı’

Gazeteduvar.com’da yer alan habere göre, Doç. Dr. Savran, “Eğer yaptığım açıklamalar paniğe neden olduysa devlet büyüklerimden ve halkımdan özür dilerim. Sosyal medyada konu çok farklı yerlere çekildi. Sağlık Bakanlığımızın tedavi algoritmaları ve bilimsel verilerine güvenim tamdır” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Pandemi Servisi Sorumlusu Doç. Dr. Yusuf Savran, geçen hafta Youtube hesabından paylaştığı videoda Türkiye’deki korona virüsü tablosunu değerlendirdi. “Vaka ve ölü sayımız İtalya’dan ileride. Türkiye bu işin ciddiyetinin farkında değil. Lütfen evde kalın” diyen Savran, çok geç olmadığını ve virüsün kırılabileceğini söylemişti.

Savran’ın medyada da yer alan açıklamalarının krize neden olduğu ortaya çıktı. AKP eski Milletvekili Nükhet Hotar’ın rektörlüğünü yaptığı DEÜ’den Doç. Dr. Savran’ın sözleriyle ilgili açıklama geldi.

Açıklamada, Doç. Dr. Savran’ın sözlerinin yanlış anlaşıldığı savunuldu. İtalya ya da başka ülkelerde yaşanan ölümlerin Türkiye ile karşılaştırılmasının doğru olmadığı belirtilen açıklamada, başta Savran olmak üzere klinikte çalışan ekibin yoğun stres ve gayret içinde fedakârlık yaptığı belirtildi. Rektörlük açıklamasında, “Vatandaşlarımızı uyarmak amacıyla kaygı ve korkusunu farklı bir üslupla aktaran hocamızın bu konuda yanlış anlaşıldığını ve kendisinin de üzgün olduğunu buradan paylaşmak istiyoruz” denildi.

Benzer Haberler