Türkiye’deki ‘tam kapanma’ dünya gündeminde

6 Mayıs 2021 Perşembe

Türkiye’deki ‘tam kapanma’ dünya gündeminde

Türkiye’deki ‘tam kapanma’ dünya gündeminde. Reuters, turistlerin yasaklardan muaf tutulmasına tepkilerin olduğunu yazarken, ajansa konuşan ve Türkiye’ye gelen bir turist, “Eğer kapanacaksanız, düzgün şekilde kapanmalısınız” dedi.

Türkiye’de 29 Nisan’da ülke genelinde başlayan tam kapanma devam ederken, milyonlarca insan 17 Mayıs’a kadar evde kalmayı sürdürüyor. Vatandaşlar evde kalırken, yasaklardan muaf tutulan turistlerin durumu dünya medyasının gündeminden de düşmüyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, bu durumu eleştiren “Türkiye sınırsız. Şimdi Türkler olmadan mümkün” gibi turizm reklamlarının sosyal medyada yayıldığını vurguladı. Turistlerin negatif test sonucu göstererek ülkeye giriş yaptığını yazan Reuters, Akdeniz sahillerinde dilediği gibi eğlenen turistlerin görüntülerinin, Türk vatandaşlarının sosyal medyada sesini yükseltmesine yol açtığını belirtti.

“ŞU AN TURİSTLER İÇİN MÜKEMMEL BİR ZAMAN”

Ajansa konuşan 34 yaşındaki Kadir isimli bir turist rehberi, “Şu an turistler için mükemmel bir zaman, çünkü Türkler dışarı çıkamıyor. Olması gereken bu. Turistlerin ödemelerini yaptığı rezervasyonları var. Turizm, Türkiye’de ekonominin çarklarının dönmesi için çok önemli” dedi. Normalde Topkapı Sarayı’nı günde 15 bin kişinin ziyaret ettiğini söyleyen Kadir, şimdilerde bu rakamın 1000 civarında olduğunu anlattı.

“TURİSTLERE DE UYGULANMALIYDI”

Öte yandan Pakistan ziyareti dönüşü ülkesinde karantinaya takılmamak için Türkiye’ye gelen Faisal Cheema, bu durumun turistler için de iyi olmadığını belirterek, “Gerçek şu ki turistler para harcıyor. Buradaki yerlerin tamamı turistlere bağlı. Eğer turistler olmasaydı, hepsi kapanırdı. Ancak bu turistler için de iyi değil. Covid yasakları turistlere de uygulanmalıydı. Eğer kapanacaksanız, düzgün şekilde kapanmalısınız” ifadelerini kullandı.

TURİZM GELİRLER YÜZDE 65 DÜŞTÜ

Öte yandan haberde Türkiye’nin turizm gelirlerinin geçtiğimiz yıl yüzde 65 düşerek 12 milyar dolara gerilediğini aktarılırken, hükümetin bu kısıtlamalarla yaz sezonunu kurtarmayı umduğunu ifade etti.

Tam kapanma komedisi! Ağlanacak halimize güldürdü

Benzer Haberler