Türkiye’deki hayat pahalılığı The New York Times’da

20 Şubat 2022 Pazar

Türkiye’deki hayat pahalılığı The New York Times’da

ABD’nin önde gelen gazetelerinden The New York Times, Türkiye’deki derinleşen ekonomik krizi ve hayat pahalılığını yazdı. NYT, yazısında “Artan enflasyonun vurduğu elektrik faturaları, haneler ve işletmeler için sadece bir ay içinde iki katına çıktı” ifadelerine yer verdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen günlük gazetelerinden New York  Times İstanbul’da yaptığı röportajlar ile Türkiye’deki ekonomik krizin boyutunu gözler önüne serdi.

“Türkiye ekonomisi, pandemi vurmadan önce zaten resesyondaydı ve büyük ölçüde turizm ve konaklama sektörüne dayandığından, aylarca süren karantina birçok işletmeye büyük zarar verdi”

Elektrik faturalarınıdaki zamların sosyal medyada paylaşılmasına yer verilen yazıda ekonomik krizin ve hayat pahalılığının boyutuna dikkat çekilerek vatandaşların şikayetlerinin çığ gibi büyüdüğü ve giderek siyasi krize dönüştüğü belirtildi.

NYT, kriz ile ilgili şu tespiti yaptı:

“Türkler birkaç aydır kaçak enflasyonla -şu anda resmi olarak yüzde 48’den fazla- etkileniyor ve Erdoğan ülkeyi ekonomik krizden çıkarmaya çalışırken kendi müttefiklerinden bile eleştiriler artıyor. Türk lirası rekor düşük seviyelere geriledi. Gıda ve yakıt fiyatları şimdiden iki katından fazla arttı”

NYT’YE KONUŞAN BERBER YIKILDIK DEDİ

Konya’da berber dükkanı işleten 26 yaşındaki Mahmut Göksu, New York Times’a yaptığı konuşmada “Yıkıldık” dedi. “Gerçekten kötü durumdayız. Sadece biz değil, herkes şikayetçi.”

Göksu Bey’in Ocak ayı elektrik faturası 44$’dan 104$’a yükseldi ve şu anda dükkânına ödediği aylık kiranın üzerinde. “İlk düşüncem istifa edip maaşlı bir iş bulmaktı ama bu benim işim” dedi.

İstanbul’da motosiklet kuryesi olan 29 yaşındaki İlyas Şentürk de bir oda arkadaşıyla aynı daireyi paylaştığını, elektrik faturasının iki katından fazla arttığını, ancak arkadaşlarına kendisininkinin iki, hatta dört katı kadar fatura geldiğini New York Times’a anlattı.

“Siz yabancı pilot uçurmaya devam edin” dedi 100 bin euroluk lisansını yaktı

Benzer Haberler