Türkiye’de şu an 850 civarında medrese vardır – ANINDA MANŞET

29 Eylül 2020 Salı

Tuncay Mollaveisoğlu’nun sunduğu Anında Manşet’in bugünkü konukları, Gazeteci Uğur Dündar, eski CHP Milletvekili Haluk Pekşen, Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, Sözcü yazarı İsmail Saymaz ve Emekli Büyükelçi Uluç Özülker oldu.

Dündar, TELE1’in ardından Halk TV’nin de RTÜK tarafından hukuksuzca 5 gün karartılmasını yorumladı.

Dündar, “15 Temmuz’da FETÖ o hain girişimiyle iktidarın doğal olarak hışmına uğradı. Devlet içindeki ve diğer alanlardaki FETÖ’cüler temizlenmeye, yargılanmaya başladı. Bunu ben olumlu bir çaba olarak görüyorum ama Fetövari alışkanlıklar iktidar tarafından ne yazık ki benimsendi” ifadelerini kullandı.

Uğur Dündar: Fetövari alışkanlıklar ne yazık ki iktidar tarafından benimsendi

Tuncay Mollaveisoğlu’nun sunduğu Anında Manşet’in bugünkü konukları, Gazeteci Uğur Dündar, eski CHP Milletvekili Haluk Pekşen, Cumhuriyet yazarı Orhan Bursalı, Sözcü yazarı İsmail Saymaz ve Emekli Büyükelçi Uluç Özülker oldu.

Saymaz, Türkiye’deki basın özgürlüğünü yorumladı.

Saymaz, “Ömrümün 40 yılının 25 yılı için kesin söyleyebilirim, sol düşünceye inanmakla geçmiştir. Ahmet Davutoğlu ile röportaj yapmaktan işimi kaybettim. Düşünebiliyor musunuz?” ifadelerini kullandı.

İsmail Saymaz: Ahmet Davutoğlu ile röportaj yaptığım için işimi kaybettim

Saymaz Türkiye’deki tarikat ve cemaatlerin yapılanmasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

30 ana kola bağlı, ana tarikat ve cemaat gövdesine bağlı 400 kol faaliyet sürdürmektedir. Üye sayısı 1 milyondur. Sempatizan halkalarıyla birlikte 2.5 miyona çıkmaktadır. Her yıl 1 milyon öğrenciyi kontrol etmektedirler. 4 bin özel yurdun yarısı bir tarikat ve cemaate, diğer yarısı sadece 1 tarikata aittir. Her 15 bin Kur’an kursundan 10 bini bir tarikat ve cemaate aittir. Sözde tekke ve zaviyeler yasaktır. Türkiye’de şu an 850 civarında medrese vardır. Bunun 450’si İstanbul’dadır” ifadelerini kullanan Saymaz, “Tarikatların ulaştığı bu olağanüstü kamusal güç yüzünden devlet dokunamamaktadır. Devlet onları denetleyemediği gibi bazı noktalarda onlar devleti denetlemektedir. FETÖ’den boşalan kamusal alan belli tarikatlar, bilhassa Nakşilik’in kolları tarafından baskı altına alınmıştır” dedi.

İsmail Saymaz tarikat ve cemaatlerin yapılanmasıyla ilgili korkunç gerçekleri açıkladı

Benzer Haberler