Türkiye’de satılan en ucuz arabanın fiyatı 210 bin lira…

15 Mart 2022 Salı

Türkiye’de satılan en ucuz arabanın fiyatı 210 bin lira…

Türkiye’de satışı sunulan elektrikli araç Citroen AMİ, 210 bin lira ile ülkede satılan en ucuz araba olma özelliğini taşıyor. Araç, elektrikli scooter olarak geçtiği için B1 ehliyetine sahip herkes kullanabilir.

Citroen’in 2020 yılında tanıttığı 2 kişilik mini elektrikli aracı Ami, aylar sonra Türkiye’de satışa çıkmaya hazırlanıyor. Ami, Fransızca’da ‘arkadaş’ anlamına geliyor. Kompakt yapısıyla motosiklete alternatif olan 4 tekerlik aracı B1 ehliyeti olan herkes kullanabilecek.

FRANSA’DA KULLANIM YAŞI 14

Fransa‘da B sınıfı ehliyet gerektirmeyen araç için 14 yaşını doldurmuş olmak yetiyor. Diğer Avrupa ülkelerinde bu yaş 16’ya çıkıyor. Türkiye’de ise kullanım için B1 ehliyet şartı istenecek. Yüzde 100 elektrikli olan Ami’nin azami hızı 50 kilometre/saat.

İç mekanı oldukça sade ve basit tasarlanan Ami, rahat ve kolay bir kullanım amaçlıyor. 5.5 kWh kapasiteli lityum iyon bataryasıyla menzili 70 kilometre.

AVRUPA FİYATI 6 BİN EURO

Ami, ev tipi prizlerde yalnızca 3 saatte şarj olabiliyor. Aracın Avrupa satış fiyatı ise 6 bin euro seviyesinde.

ÖTV ve KDV’den dolayı sıfır araba almakta zorlanan sürücülerin imdadına yetişecek Citroen Ami modeli, elektrikli scooter olarak tanımlandığı için bu araçtan ÖTV istenmeyeceği belirtiliyordu.

TÜRKİYE’DE 200 BİN LİRADAN UCUZ OTOMOBİL YOK

Türkiye’de 210 bin liradan başlayan fiyatlarla ile satışa çıkacak Ami’den Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) alınmayacak.

 

 

Saadet Partisi AKP plakalı maket otomobili son yolculuğuna uğurladı

Benzer Haberler