Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Türkiye’de koronavirüsten can kaybı 725’e, vaka sayısı 34 bin 109’a yükseldi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiyedeki toplam vaka sayısının 34 bin 109’a, can kaybının 725’e yükseldiğini duyurdu. Koca, karantinadaki vatandaşların cep telefonu uygulaması ile takip edileceğini söyledi.

Koronavirüs Bilim Kurulu üyeleri, koronavirüs ile mücadelede son durumu görüşmek için ikinci kez video konferans yöntemiyle bir araya geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplantının ardından açıklamada bulundu.

Can kaybı 725. ‘Yönetemiyorlar’. Arınç’ın paylaşımı AKP’yi karıştırdı. Fatih Portakal’a suç duyurusu. Muhalefet şerh düştü. Virüs AKP’yi derinden sarstı! Pakistan’da 67 doktora gözaltı. 7 Nisan Günün Özeti

Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

”Salgında yeni aşamaya geçtik.

Yurt dışı gidiş gelişlerin ve sosyal temasın yüksek olduğu şehirlerdir. 31 büyükşehrimizin bazı zorunlu haller dışında sınırlandırıldı. 20 yaş altı ile 60 yaş üstünün evde kalması konusunda kesin talebimiz var. Tedbirleri noktasal olarak uyguluyoruz. İzolasyon kuralını hayat tarzı haline getirmeliyiz. Kısıtlamalara uyulması gelecek günlerin kaderini etkileyecektir.

Güç birliği içinde olmamız gerekiyor.

Tam bir dayanışma içinde olma tedbirli olma zamanıdır. Mücadeleye yapılacak her katkı insan içindir. Hepimizin çabası herhangi birimiz içindir. Ortak payda inanın sağlığıdır.

‘TOPLUM BİLİMLERİ ADINDA YENİ BİR KURUL OLURTURDUK’

Dünyada ilk ciddi tedbirlerin alınmadığı dönemde örneği olmayan yapılanmaya gittik bunu ilk sonucu Bilim Kurulu’nun oluşturulmasıdır. Bilimsel temelli mücadele yöntemimizde mücadele verdi rehberlik etti. Mücadelenin kapsamı genişlemiş durumda toplum olarak hastalığa karşı daha iyi organize olmak için ihtiyaçlar ortaya çıktı. Toplum Bilimleri Kurlu adını verdiğimiz yeni bir kurum oluşturduk. Bu uygulama salgınla mücadelede bir ilktir. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak olan Toplum Bilim Kurulu’nun hayırlı olmasını diliyorum.

Bu uygulama salgınla mücadelede dünyada bir ilktir. İlk toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak Toplum Bilimleri Kurulu’nun hayırlı olmasını diliyorum.

‘KRONİK HASTALIĞI OLAN HERKES RİSK GRUBUNA DAHİL EDİLMİŞTİR’

Ülkemizdeki önemli bir bilgi birikimi oluşmuş durumda. Konu bilim dünyası için yenidir, bilgiler süreç içinde değişime uğramaktadır. Çin’den gelen ilk veriler yaşlıları tutan bir hastalık gibi izlenim bırakmıştı, şu an her yaşta olağanüstü bulaşan bir virüsle karşı karşıyayız. Vücut direncine bağlı olarak herkeste belirti ortaya çıkabiliyor.Bütün dünyada ağırlıklı risk grubu 60 yaş üstü olarak tanımlanmıştı. Bugün bu tanım genişlemiştir. 60 yaş üstü ile birlikte kronik hastalığı olan herkes risk gurubuna dahil edilmiştir. Yaş bir güvence olarak algılanmamalıdır. Başvuracağımız çözüm izolasyondur.

‘HASTA SAYIMIZA GÖRE KAYIP ORANIMIZ SINIRLI SEYREDİYOR’

Pozitif vakalarla test sayısındaki artış ilişkisi taramadaki başarıdan kaynaklanmaktadır. Son günlerde hastalarımızda akciğer enfeksiyonuna geçiş oranında azalma sağladık. İlaç tedavisine erken başlamamızın rolü olduğunu düşünüyoruz. İlk bulgularımıza dayanarak ilacı erkenden temin ettik. Şimdi birçok ülke aynı ilacı temin etmek için uğraş veriyor. Sağlık çalışanlarımız hastalarımızı, yoğun bakımdaki hastaları sağlığına kavuşturmak için çalışıyor. Hasta sayısına göre kayıp oranlarımız sınırlı seyrediyor.

‘TEDAVİLERİN KESİN ÇÖZÜM GİBİ SUNULMASI YANILTICI OLABİLİR’

Bu başarıları mümkün kılan, bize her hastamıza sahip çıkma imkanı sunan sağlık sistemimizdir. Sağlık sistemimizin gücü hepimize güven verecek düzeydedir. Hala tedavi alternatiflerinin geliştirilmesi yönünde çalışmalar devam etmektedir. Bakanlık olarak çalışmalara öncülük ediyoruz. Şimdilik araştırma aşamasında olan tedavilerin kesin çözüm gibi sunulması yanıltıcı sonuçlara sebep olabilir.

Aşı çalışmaları için de aynı durum söz konusudur. Araştırmaların başarıyla sonuçlanması yönünde umudumuz var. Uygulama şu anki ihtiyacımıza cevap verecek hızda gerçekleşmeyecektir. Elimizde en önemli güç sosyal mesafe ve temas kuralıdır. Hastalarımızın kendisini izole etme konusunda taviz vermemiz mümkün değildir. Evde izole olması gerekenleri dijital yöntemle takip edeceğiz.

Hastalıkla mücadelede evde tecrit ve takip ilk ve ön adımdır. Gerektiğinde her hastaya hastanede tedavi, yoğun bakım hizmeti ve solunum desteği verecek altyapımız var. Bütün tedbirlerimize rağmen virüs kişiden kişiye bulaşmaya devam ediyor. Geldiğimiz noktada bunu kontrol altına almak zorundayız.

1 milyon 100 bini aşkın sağlık çalışanımız adına şunu istiyorum: Temastan kaçının sosyal mesafeyi koruyun, izolasyon kuralını uygulayın.

‘BUGÜN 76 VATANDAŞIMIZI DAHA KAYBETTİK’

Bugünkü test sayısı 20 bin 23. Vaka sayısı 3 bin 892. Bugün 76 vatandaşımızı daha kaybettik. 256 vatandaşımız ise şifa buldu.

Buradaki tablo ise Kovid-19 tanısı ile takip ettiğimiz hastaların Türkiye geneli dağılımı. Kırmızı ile işaretelenen bölgeler yoğunluğun daha çok olduğu bölgeler. Türkiye’de İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak’ta yoğunluğun daha fazla olduğunu görmek mümkün.

Vaka en çok hangi ilçelerde hangi semtlerde var? İşte il il koronavirüs yoğunluk haritası!

TÜRKİYE GENELİ KORONAVİRÜS YOĞUNLUK HARİTASI

Özellikle illerimizde kurullarımızın bu verilerle bölgesel karantina uygulamaları daha kolay oluyor.

Tüm dünyada olduğu gibi bizde de erkeklerde daha fazla görülüyor. Ağırlıklı vakaların görüldüğü yaş aralığı 20-65 arası. 65 yaş kararı öncesi dönemde dağılım daha dengeliydi. Sokağa çıkma yasağıyla birlikte vakaların yaş grubunda görülme oranının düştüğü görülüyor.

Vefatların yaş ve cinsiyete göre dağılımı, 60-85 yaş arası yoğunlaştığını ve erkeklerde daha yüksek oranda vefatların olduğunu görmüş oluyoruz.

Vefat oranları 60 yaş altı kronik rahatsızlığı olmayanların toplam içindeki payının yüzde 10 olduğunu gösteren bir tablo. Bu tablo ise vakaların zatürreye dönem oranlarını gösteriyor. Burada 24 Mart’tan itibaren bugüne kadar vakaların zatürreye dönüş oranı her geçen gün azalıyor. Bu bizim açımızdan şöyle önemli, hastalığın seyrinde öncelikle klinik bulgular, devamında solunum sıkıntısı ve yoğun bakım süreci kendisini gösterir. Ne kadar geçişi azaltabilirsek başarı oranımızın yükseleyeceğini biliyoruz.

HASTALAR DJİTAL BİR SİSTEMLE TAKİP EDİLECEK

Vakalarımızı takip etmek için, izole olmalarını görmek üzere bir çalışma yaptık. Bu 3 operatör ve BTK’nın işbirliğiyle olan bir tablo. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde devreye girecek. Bir aplikasyon geliştirildi, hastalarımız indirmek zorundalar. Hem takip, hem de kendi durumlarını anlık görebilecekleri bir sisteme geçmiş oluyoruz. Hareketliliği gördüğünde bir mesajla kendisini uyaran, evde izole olmasını hatırlatan ve devamında gerektiğinde emniyetin de devreye gireceği bir sistemden bahsediyorum.

İnsanlık niye büyük tehlikelerin hakkından geldi, burada da biz başarıya ulaşacağız. Derdimiz en az hasarla süreci geçirmek. Olumlu gözlemlerimiz var, istikrar ve trend kazanmasını bekliyoruz. Herkes kurallara uysun, emin olun hep birlikte bu hasarı en aza indirmiş oluruz.

İSTANBUL’DA AÇILACAK PANDEMİ HASTANELERİ

İstanbul’da açılacak olan 2 hastane 1000 yataklı, 1000 odalı hastane şeklinde planlandı. Bunların biri Atatürk Havalimanı, bir diğeri Sancaktepe’de. Bizim şehir hastanesini planladığımız bir bölgemiz. Bu iki hastaneyi prefabrik, pandemi sonrası devre dışı kalacak hastaneler olarak düşünmeyin. Bu iki hastaneyi tek katlı, içinde ameliyathaneleri de olan, bütün odaları gerektiğinde yoğun bakım yatağına çevrilebilecek şekilde tasarladık. Yani kalıcı, sonraki dönemlerde de benzer veya farklı amaçlarda da kullanacağımız hastaneler olacak. Bu şu anlama gelmesin, burada sonuçlar ve rakamlar tahmin edilenin ötesinde olduğu için erken davranma gibi bir yaklaşım içerisinde değiliz. Yoğun bakımlardaki doluluk oranımız yüzde 62-63’ü geçmedi. Böyle bir pandemide günler içerisinde daha stabil giden, artış oranının giderek düştüğü ve önümüzdeki haftaların önemli olduğu bir tabloyla karşı karşıyayız.

Sancaktepe’deki de hastaneye yakın bir alan olmuş olacak. Atatürk Havalimanı’nda uçak ve ambulans için uygun olduğundan iller arası ya da yurt dışı hasta transferi için de düşünülmüş oldu.

Biliyorsunuz bu dönemde yeni bir atama sürecini başlattık, KPSS ile alınmak üzere önümüzdeki birkaç gün içerisinde sonuçlanmış olacak.

TOPLUM BİLİMİ KURULU ÜYELERİ

Toplum Bilimleri Kurulu, özellikle psikolog, sosyolog, din psikolojis, istatistik gibi alanlardan etkin ve yetkin bildiğimiz kişilerden oluşan bir kurul olmuş olacak. Biri daha çok sağlık kurulu gibi, burası da toplumu ilgilendiren bir komisyon olacak.

HASTANELERİN DOLULUK ORANI

Sahra hastaneleri, ifade etmeye çalıştım, doluluk oranımız yüzde 90’lara çıktığı için açılma durumundan bahsetmiyorum. yüzde 62 Kovid’li hastalardan oluşan bir süreçten bahsetmiyorum. Bütün hastalarımızın dahil olduğu kapasitemizin yüzde 62’sinin dolu olduğunu, yüzde 38’inin boş olduğunu belirtmek istiyorum. Yatak kapasitemiz Türkiye genelinde yüzde 50’yi bulmadı. Tedbir amaçlı İstanbul’un iki bölgesinde hastane yapılmasının yarın kalıcı olmasını, gerektiğinde başka amaçlarda kullanılmak üzere planladığımızı söylemek istiyorum.

Şu dönemde herkesin kendisini özellikle olabiliyorsa mümkünse evde izole etmesini, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamasını özellikle ifade ediyoruz. Özel sektör dahil olmak üzere bu ortamın minimal personelle devam edilmesi gerektiğini de Bilim Kurulu da tavsiye ediyor, önemsiyorum. 20-65 yaş serbest, diğerleri yasaklı gibi bir yaklaşım değil, toplamda 83 milyonun olabildiğince kendilerini izole etmesini önemsiyoruz. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkılmamasının ve toplu alanlarda maske kullanılmasını da özellikle istiyoruz.

SAĞLIK PERSONELLERİ BELİRLİ ARALIKLARLA TARAMADAN GEÇECEK

Riskli olan sağlık personelimizin taramadan geçirilmesi bugün de gündem yapıldı, genel bir algoritma geliştirildi. Başlıyoruz.

Hemşire sayısıyla ilgili sağlık personeli alımı açılmış oldu. Önümüzdeki birkaç hafta içinde başlamalarını planladık.

‘YOĞUN BAKIMDA YATAN HİÇBİR HASTADAN ÜCRET ALINAMAZ’

Yoğun bakımla ilgili hiçbir hastane, özeller de dahil… Yoğun bakımda yatan hiçbir hastadan ücret alamazlar. Ücret alımı söz konusu olursa yapılması gerekeni yapmış oluruz.

İŞ YERLERİNDE MASKE DENETİMİ YAPILACAK

İş yerlerinde maskenin zorunlu olduğunu, yer yer denetimlerin yapılacağını söylemek istiyorum.

Rakamları şeffaf bir şekilde ilk günden itibaren veriyorum. Yani Almanya ve diğer Avrupa ülkeleriyle Amerika dahil olmak üzere artış trendini görüyorsunuz. Bizde de artış oranının düşmeye başladığını görüyorsunuz. Diğer ülkelerle kıyaslanabilir bir durumumuz olmadığını söylemek istiyorum. Birçok ülke dahil olmak üzere Türkiye’de vatandaşına sağlık sistemiyle hizmet veren benzer bir ülke çok yok.

‘İLACI DİĞER ÜLKELERDEN FARKLI OLARAK, ERKEN DÖNEMDE KULLANIYORUZ’

Biz şüpheli olan her hastayı da yine dünyada olmadığı gibi ücret almadan erken dönemde ilacı kullanmaya başladık. Biz, bizde vaka görülmeyen bir milyona yakın ilacı depoladık. Her hastamıza erken dönemde başladığımızı, bunun sonuçlarını da gördüğümüzü söylemek istiyorum. Birçok ülke bu ilacı entübe vakalarda kullanmayı tercih ediyor, Bilim Kurulu erken dönemde faydasının daha çok olacağını, virüsün hücreye girişini engellediğini söylüyor. İlacı diğer ülkelerden farklı olarak erken dönemde kullanıyoruz.

‘ŞEHİR HASTANELERİNİN TÜM ODALARI YOĞUN BAKIMA DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR’

Dünyada bu anlamda sağlık altyapısı en güçlü olan ülkelerden en az iki kat fazla solunum cihazı olan bir ülkeyiz. Şehir hastaneleriyle ilgili bu anlamda efsaneler olmuştu, bizim dünyada yine örneği olmadığı şekliyle şehir hastanelerinin bütün odalarının yoğun bakıma dönüştürülebilir olduğunu söylemek istiyorum. O nedenle gerçekten vatandaşımız bizim tavsiyelerimizi lütfen dikkate alsınlar, izolasyon son derece önemli, lütfen zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım. İlla maske almanız gerekmiyor, bununla ilgili web sayfamızda yayınlamış olacağız. Bir bez, pamuklu kumaştan yapılabilir, kullanılabilir.

Tavsiyelerimize uyalım, izolasyonu son derece önemli görelim. Sağlık sistemimizde erken tanıyı koyan, yeterli altyapıya sahip nadir bir ülke olduğumuzu bilelim, ülkemizle de bu anlamla gurur duyalım. Sağlık çalışanlarımızla da gurur duyalım. Geçen hasta bahsetmiştim, her geçen gün sayıları artan, özveriden kaçmayan 1 milyon 100 bin kişilik sağlık ordusuna sahibiz. Biz burada mücadeleyi yaparken bilim insanımızı rehber kılarak götürüyoruz. Kusurlarımız olmuyor mu, hepimizin olabilir. Biz varsa kusurumuz düzeltmeye de hazırız.

Sağlık personelini İstanbul’a kaydırma gibi bir durum şu an söz konusu değil.

‘POZİTİF ÜYEMİZİN DURUMUNUN İYİ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM’

Bilim Kurulu üyelerimizde sağlık sorunu olan üyemiz yok. Pozitif olan üyemiz için de herhangi bir sorunu olmadığını, durumunun iyi olduğunu söyleyebilirim.

ECZANELERDE PARAYLA MASKE SATIŞI SÖZ KONUSU OLMAYACAK’

Eczanelerde parayla maske satışı söz konusu olmayacak. Vatandaşımıza ücretsiz maske dağıtımı konusunda yoğun bir gayret içerisindeyiz. İlla gidip almanız gerekmiyor, sitede bir yayınımız olacak. Biz kendimiz sentetik olmayan pamuklu bezle yapabiliriz.”

loading...