Sağlık sağlıksız ellerde! Dünya alarmda… Bakan Koca: Belgeyi yanlışlıkla işaretledik!

31 Ocak 2020 Cuma

Sağlık sağlıksız ellerde! Dünya alarmda… Bakan Koca: Belgeyi yanlışlıkla işaretledik!

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, Çin’in Wuhan kentinden yayılan ve tüm dünyayı alarma geçiren koronavirüsün İstanbul’da 6 yaşındaki Çinli bir çocukta ortaya çıktığını söyledi. Yarkadaş, Sağlık Bakanı Koca’nın Türkiye’de kesin olarak koronavirüs tanısı alan herhangi bir hasta olmadığını öne sürmesi üzerine hastaya koronovirüsü teşhisi konulduğuna dair belge paylaştı ancak Bakan Koca, belgede tanı kısmının yanlışlıkla işaretlendiğini açıkladı. Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi kaynakları, koronavirüs şüphesi nedeniyle gerekli testlerin yapıldığını ancak sonuçlarının henüz çıkmadığını söyledi.

Ailesi karantinaya alınan çocuk evde ölü bulundu

CHP eski Milletvekili Barış Yarkadaş, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada İstanbul Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nde Çinli bir çocuğa koronavirüs tanısının koyulduğunu söyledi.

Yarkadaş, “Dün gece saat 21.00 sularında 6 yaşındaki Çinli bir çocuk, ailesi tarafından Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne getirildi. Çocuk, ilk tedavisinin ardından ilaç verilerek evine gönderildi. Ancak ailesi gece geç saatlerde bu kez İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başvurdu” diye yazdı.

Bir gecede onlarca kişi öldü… Maske, koronavirüsünden korur mu?

Yarkadaş’ın açıklaması şöyle:

“İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Acil Birimi, 6 yaşındaki çocuk hastaya “Coronavirüs” tanısı koydu, hastayı izole etti; katı da “yeşil alan”a dönüştürdü. Ancak beni arayıp durumu aktaran ve aynı birimde başka hastalıklardan tedavi gören hasta yakınları tedirgin. Aileler şunu diyor: “Çinli çocuğun tedavi altına alındığı bölgede tam anlamıyla bir ‘karantina’ yok. Aynı katta başka çocuklar da var. Personel ise sadece maske takıyor. Hiçbir personelde koruyucu kıyafet yok” Sağlık Bakanlığı yetkilileri, umarım bu eksiği hemen giderir ve gerekli önlemi alır”

“YALANLAMAYIN, İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALIRSINIZ”

Sağlık Bakanı hala “Türkiye’de CoronaVirüs’lü hasta yok” diyerek beni yalanlamaya çalışıyor. Peki Sn. Bakan, o halde neden dün gece İÜ’ye gelen 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunu hastaneye hemen yatırıp diğer hastaları bölümden çıkardınız? Çocuğun sürekli aksırdığını gören Dr. neden diğer hasta yakınlarına “Burayı acilen boşaltın” dedi. Ve son bir soru: Halka gerçekleri neden söylemiyorsunuz? Aile çevresinden edindiğim bilgiye göre; 6 yaşındaki Çinli kız çocuğunun iki yakınını da karantinaya almışsınız! Yalanlamayın, istifa etmek zorunda kalırsınız!

Hasta haklarına saygıdan dolayı Çinli çocukla ilgili fazla bilgi vermek istemedim. Ancak yandaş medya ve Sağlık Bakanlığı beni yalanlamaya çalışınca belgeyi yayınlamak şart oldu. İŞTE BELGE: Bakın bakalım Y. M. adlı 6 yaşındaki kız çocuğu için Dr. hangi teşhisi koymuş!

BAKAN KOCA, “KORONOVİRÜS TANISI ALAN HASTAMIZ YOK” DEMİŞTİ

Bu sabah saat toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ise “Şüpheli görülen 68 kişiden örnek alarak analiz edildi. Şu ana kadar Türkiye’de kesin olarak yeni Koronavirüs tanısı alan hastamız olmadı” dedi. Koca ayrıca Adana’da gözetim altındaki iki vakanın sonuçlarının negatif çıktığını söyledi.

“YANLIŞLIKLA İŞARETLEDİK”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsü şüphesiyle İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde yatırılan Çinli çocukta mevsimsel bir grip türü olan ‘Influenza B’ tanısı konduğunu söyledi. Bakan Koca’nın Yarkadaş’a yaptığı açıklama şöyle:

DOKTOR HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILDI

“Twitlerim üzerine Sağlık Bakanı aradı ve şu bilgileri verdi: “Biz bu süreci tüm boyutlarıyla şeffaf bir şekilde sürdürmek istiyoruz. Herkes şundan emin olsun ki; gerekli tüm tedbirleri aldık. Sağlık ordumuzun yetkin, deneyimli ve birikimli tüm çalışanları büyük bir ciddiyet ve titizlikle çalışıyor. Bilim Kurulu’ndaki tüm arkadaşlarımız, Türkiye’nin alanındaki en deneyimli insanlarıdır. Bu noktada, ciddi bir yetkinliğe ve birikime sahibiz. Sizin tüm twitlerinizi okudum. Kamuoyuna da bilgi vermek istedim. 6 yaşındaki hastamız sizin de aktardığınız üzere, hastamız ailesi ile birlikte İÜ’ye gelince, doktor arkadaşımız “Ön Tanı” yerine “Kesin Tanı” tuşuna basıyor. Elinizdeki belge doğru. Ancak tanı kısmı yanlışlıkla işaretlenmiş. Doktor hakkında ‘yanlış işlemden dolayı’ SORUŞTURMA başlattık.”

Doktorun bu tanıyı koyabilmesi için numune tetkiklerini beklemesi gerekirdi. Sizin bu belgeyi kötü niyetle yayınlamadığınızı biliyoruz. Tüm kamuoyunun da bize güvenmesini istiyoruz. Her türlü hazırlığımız tamamlandı. Çin’le sürekli irtibat halindeyiz. Virüsün seyrini takip ediyoruz. 6 yaşındaki hastamızda “CoronaVirüs” değil, “Infulanze B” çıktı.”
Sayın @drfahrettinkoca’nın verdiği bilgiler bunlar. Teknik bilgileri sadeleştirerek yazdım. Bakan Koca’ya telefonda da teşekkür ettim. Umarım Türkiye bu beladan uzak kalmayı başarır.”

HASTANEDEN AÇIKLAMA

Yarkadaş’ın gündeme getirdiği iddia ile ilgili İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi kaynakları açıklama yaptı. Koronavirüs şüphesiyle hastanede tedavi altına alınan Çinli çocuğun 10 gün önce Şangay’dan Türkiye’ye geldiğinin öğrenildiğini bildiren kaynaklar, an itibariyle hastalığın kesin teşhisinin yapılmadığını kaydetti.

Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yapılan ilk tedaviye rağmen çocuğun durumunun dün akşam saatlerinde ağırlaştığını aktaran tıp fakültesi kaynakları, bugün ise durumunun daha iyi olduğunu söyledi. Tıp fakültesi kaynakları, Koronavirüs şüphesi nedeniyle gerekli testlerin yapıldığını ancak sonuçlarının ise henüz çıkmadığını belirtti.

 

‘Koronavirüs’ önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

 

Benzer Haberler