Türkiye’de en erken üretilen erik tanesi 20 liradan satılıyor

7 Şubat 2022 Pazartesi

Türkiye’de en erken üretilen erik tanesi 20 liradan satılıyor

Bursa’da yaşayan bir ziraat mühendisinin serada yetiştirip kış ortasında hasadını yaptığı erikleri Türkiye tarihinde en erken üretim olarak kayıtlara geçerken, tanesi 20 liradan satılıyor.

Bursa’nın İznik ilçesinde yaşayan Ası ailesi, kış mevsiminde seracılık yönetimi ile erik yetiştiriyor. Şubat başı itibariyle erik hasadına başlayan Mustafa Kutay Ası, senede bir ton erik elde etmeyi planladıklarını söyledi. 1 Şubat itibari ile başlayan erik hasadı Türkiye tarihinde en erken üretim olarak kayıtlara geçti. Eriğin tanesi ise 20 liradan satılıyor.

Kış mevsiminde erik üretimi yapan ve şubatın başı itibariyle hasada başlayan Mustafa Kutay Ası, “Ağaçlarımıza 12 ay boyunca bebek gibi bakıyoruz. Akıllı seramızda toprak ve sera sıcaklığını ısıtma sistemi kullanarak ayarladık ve erken hasadı mümkün kıldık. Fakat bunu başarmak bizim için oldukça maliyetli oldu. Isıtma için kullandığımız yakıtın masrafı bu sene kış ayının ülkemizde çok sert geçmesinden dolayı 200 bin lirayı buldu. Bu sene bir ton civarında bir ürün bekliyoruz” dedi.

Yeşil erik üreten genç girişimci Mustafa Kutay Ası, Türkiye’nin dört bir yanına ve dünyanın dört köşesine internet üzerinden erik gönderiyor. Yaklaşık 800 metrekarelik alanda kurduğu sera ile erik üreten genç girişimci, İznik’in tanıtımına da katkıda bulunmak için erikleri çini kase ile yolluyor.

Eşini Türkiye’de yakalayıp İran’a geri götürdü, öldürüp kesik başıyla poz verdi

Benzer Haberler