Türkiye ve Ermenistan normalleşme sürecine ‘devam’ dedi

12 Mart 2022 Cumartesi

Türkiye ve Ermenistan normalleşme sürecine ‘devam’ dedi

Antalya Diplomasi Forumu’nda bir araya gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, iki ülkenin normalleşme için attığı adımlar için konuştu. Mirzoyan,”normalleşme sürecini devam etme konusunda mutabık kaldık.”dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Anralta Diplomasi Forumu 2022’de (ADF) ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden sonra iki bakan basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla yaptığı görüşmenin ardından “Görüşmemizde ön koşulsuz diplomatik ilişkilerin kurulmasına ve sınırların açılmasına yönelik normalleşme sürecini devam etme konusunda mutabık kaldık.” dedi.

Karşılıklı atanan özel temsilcilerin bu yönde çalışmaya devam ettiğine işaret eden Mirzoyan, “Umarım yakın zamanda sonuçlar olacak. Bölgemizde barışı ve refahı tesis etmek için bütün komşu ülkelerimizin gayret gösterdiğini görmek bizi sevindiriyor ve bu vizyon için çaba göstermeye Ermenistan’ın da hazır olduğunu ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: VERİMLİ BİR GÖRÜŞME

Türkiye ile Ermenistan arasında ilişkileri normalleştirmek için bir süreç başlatıldığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Son derece verimli bir görüşme olduğunu, yapıcı bir görüşme olduğunu söyleyebilirim. Malumunuz ilişkilerimizi normalleştirmek için bir süreç başlattık. Cumhurbaşkanımız (Recep Tayyip) Erdoğan ve (Ermenistan Başbakanı Nikol) Paşinyan’ın karşılıklı pozitif mesajlarından sonra özel temsilciler görevlendirdik.” dedi.

Özel temsilcilerin, Moskova ve Viyana’da ilişkilerin tam normalleşmesini görüştüğünü anımsatan Çavuşoğlu, “Bugün biz de bunların üzerinden geçtik, değerlendirdik. Memnuniyetle söylemek isterim ki biz Güney Kafkasya’da istikrar ve barış için çaba sarf ediyoruz ve bu yöndeki çabalarımıza da her taraftan destek görüyoruz. Özellikle Türkiye ve Ermenistan arasında atılan adımlar ve normalleşme sürecinden Azerbaycan da memnun. En son cumartesi günü Bakü’deydim ve Azerbaycan da bu süreci destekliyor.” diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, bölgedeki istikrar ve barışın herkesin yararına olduğunu belirterek, “Bu yönde adımlar atmaya devam edeceğiz. Bu konuda Sayın Dışişleri Bakanı Ararat beyle de mutabık kaldık.” ifadesini kullandı.

‘Gerginlik çıktı’ iddialarına Çavuşoğlu’ndan yanıt

Benzer Haberler